עיתון סעודי חושף את עושרו העצום של אסד

בתקופה שבה רוב האוכלוסייה באזורים שבשליטת אסד סובלת מרעב, עוני ואובדן צרכי החיים הבסיסיים, מידע שהונפק על ידי מקורות זרים חשף את גודל העושר העצום של ברון הסמים, בשאר אל אסד ומשפחתו.

האזורים שבשליטתו של אסד עדים למצב של תסיסה עממית נגד משטר אסד עקב הרעה בתנאים הכלכליים, קריסת ערך הלירה הסורית והעלייה המטורפת במחירים ושיעורי האינפלציה, על רקע המשך המרדף של ממשלת אסד אחר מדיניות שמטרתה לרושש את העם (העלאת סובסידיות ומחירים…).

 

200 טון זהב ומיליארדי דולרים

העיתון הסעודי Elaph חשף את גודל הונו העצום של אסד, כשהוא מצטט מקור בריטי שאמר כי עושרו של אסד, על פי הערכת שירות הביון הבריטי MI6, מסתכם ב-200 טון זהב, 16 מיליארד דולר, וכן 5 מיליארד יורו.

בחישוב העושר הנ"ל של אסד מול הדולר, השווה בקירוב ל-34 מיליארד דולר, שווה לכל תקציב סוריה למשך 7 שנים. תקציב סוריה לשנת 2023 היה שווה ערך ל-5.4 מיליארד דולר.

 

השחיין בשאר אל אסד

בעוד שרוב הסורים באזורים הנשלטים על ידי מיליציית אסד חיים מתחת לקו העוני, העיתון הסעודי דיווח על מידע לפיו בשאר אל-אסד מבלה זמן רב בבריכת השחייה, בחדר הכושר ובצפייה בטלוויזיה.

היא גם ציינה כי בשאר אל-אסד אוהב לשהות בלשכת הביטחון בארמון ובמשרד הכלכלי, שרוב עובדיו הם נשים ואשר מנוהל לחלוטין על ידי אשתו, אסמה אל-אסד.

חשיפת עושרו של אסד מגיעה על רקע חוסר שביעות רצון גובר בתקופה האחרונה באזוריו, אשר עדים לתסיסה עממית, בעיקר באזורי החוף, המהווים את החממה והמאגר האנושי של משטר אסד במלחמתו בסורים ב-12 השנים האחרונות.

זה מגיע גם בזמן שבו הסורים שוב צועקים בדרישה להפלת המשטר ולעזיבתו של אסד, כמו מה שקורה עכשיו במחוז סויידה, שממשיכה בהתקוממות העממית שלה מאז אמצע החודש שעבר.

 

הערכות ארה"ב לא מדויקות

מידע חדש על גודל הונו של אסד מצביע על כך שההערכות האמריקאיות שעליהן הכריזה מחלקת המדינה בעבר היו לא מדויקות. באפריל 2022, מחלקת המדינה האמריקאית העריכה בדו"ח את עושרם של אסד ומשפחתו בין מיליארד לשני מיליארד דולר.

הדו"ח, שהוכן לבקשת הקונגרס, ורק חלק ממנו פורסם בעוד שחלק אחר נשמר בסוד, טוען כי "משפחת אסד מחזיקה בנכסים בשמות בדויים או באמצעות עסקאות נדל"ן מעורפלות" מה שמביא להערכה כי ההערכה שלהם אינה מדוייקת.

 

עוד ציין משרד החוץ כי המידע שלו מבוסס על מקורות פתוחים (כלומר, אולי דפי פעילים ברשתות החברתיות) וכי על פי דיווחים לא ממשלתיים וחלק מכלי תקשורת, משפחת אסד מנהלת מערכת הסתרה המורכבת מחברות קש וחברות חזית שהמיליציות שלו משתמשות בהן ככלי לגישה למשאבים פיננסיים.

בשנת 2020, אתר Global Witness חשף בדיווח כי משפחתו וקרוביו של אסד מחזיקים בדירות יוקרה ברובע גורדי השחקים של מוסקבה, בשווי של יותר מארבעים מיליון דולר.

"עיתון

קרדיט: אוריינט ניוז    קרדיט לתמונה: רשתות חברתיות