חבר קונגרס: וושינגטון מונעת סיוע כספי למצרים עקב מעצרים פוליטיים

סנטור אמריקאי אמר, ביום רביעי, כי ארה"ב החליטה למנוע סיוע צבאי למצרים בשווי 85 מיליון דולר בשל כישלונה של קהיר לשחרר מספר מספיק של אסירים פוליטיים, ויש דיונים כרגע למנוע 235 מיליון דולר נוספים.

שני גורמים נוספים הבקיאים בעניין מסרו כי 85 מיליון דולר כבר הוקפאו, ובקרוב צפויה החלטה על הסכום הנוסף, 235 מיליון דולר.

לא מחלקת המדינה האמריקאית ולא שגרירות מצרים הגיבו מיד לבקשות להגיב, לפי רויטרס.

"הממשל קיבל את ההחלטה הנכונה לעכב את התשלום הראשון בסך של 85 מיליון דולר הקשורים לשחרור אסירים פוליטיים – כי אין ספק שלא הושגה מספיק התקדמות", אמר הסנאטור הדמוקרטי כריס מרפי בתוך הסנאט.

 

מרפי הוסיף, "אני מפציר בממשל לסיים את העבודה ולעצור את כל הסכום של 320 מיליון דולר… עד שהתנהגות מצרים בנושא זכויות אדם ודמוקרטיה תשתפר".

ארגוני זכויות אדם האשימו שוב ושוב את מצרים בביצוע הפרות נרחבות של זכויות אדם תחת שלטונו של הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי, כולל עינויים והיעלמות כפויה.

בעבר, סיסי הכחיש את נוכחותם של אסירים פוליטיים במצרים, ואמר כי ליציבות וביטחון יש חשיבות עליונה וכי השלטונות מקדמות זכויות בניסיון לספק צרכים בסיסיים כמו עבודה ודיור.

במשך עשרות שנים, ארצות הברית נתנה למצרים כ-1.3 מיליארד דולר מדי שנה במימון צבאי זר לרכישת מערכות נשק ושירותי נשק מקבלנים צבאיים אמריקאים. סיוע זה הגיע בעיקר כתוצאה מהסכם השלום המצרי-ישראלי משנת 1979.

 

במהלך עשר השנים האחרונות לערך, הקונגרס האמריקני התנה חלק מהסיוע לקיום תנאי זכויות אדם.

על פי החוק האמריקאי, 85 מיליון הדולר מותנים בכך שמצרים תעשה "התקדמות ברורה ומתמשכת בשחרור אסירים פוליטיים, מתן הליך משפטי נאות לעצירים ומניעת הפחדה והטרדה של אזרחים אמריקאים".

הרשות המבצעת אינה יכולה לוותר על תנאים אלה.

235 מיליון דולר נוספים מותנים בכך שמצרים תעמוד בדרישות הדמוקרטיה וזכויות האדם. עם זאת, הרשות המבצעת יכולה לוותר על תנאים אלה אם היא מבטיחה לקונגרס שהדבר הוא אינטרס של הביטחון הלאומי של ארה"ב.

ישנה פרצה נוספת בנוגע לסכום של 235 מיליון דולר, שיכול להינתן למצרים אם יוקצה ל"תוכניות ללוחמה בטרור, אבטחת גבולות ואי-הפצה של נשק גרעיני במצרים".

 

בשנה שעברה אישרה וושינגטון את מלוא הסכום של 75 מיליון דולר, שהיה מותנה אז בהתקדמות בנוגע למעצרים פוליטיים, וציינה כי הושגה התקדמות, כולל שחרור של כ-500 בני אדם.

היא גם אפשרה לשלוח עוד 95 מיליון דולר למצרים במסגרת חריגה הקשורה ללחימה בטרור, אבטחת גבולות ואי הפצת נשק גרעיני.

כתוצאה מכך, ארה"ב סיפקה בשנה שעברה 170 מיליון דולר מתוך סך של 300 מיליון דולר בסיוע צבאי בכפוף לתנאי זכויות אדם, תוך הקפאת 130 מיליון דולר, אותו סכום שהחליטה לעכב בשנה הקודמת.

סת בינדר מפרויקט הדמוקרטיה במזרח התיכון אמר כי 85 מיליון הדולרים שהוקפאו "מייצגים ירידה משמעותית מהשנה שעברה".

הוא הוסיף, "אבל אם הממשל מעכב (סכום) פחות ממה שעצר בשנתיים האחרונות, הוא למעשה אומר לסיסי שהוא מאמין שממשלת מצרים שיפרה את מצב זכויות האדם אצלה, וזה לא נכון. "

واشنطن تحجب مساعدات مالية لمصر بسبب الاعتقالات السياسية