זכרונותיו של יהודי סורי ממפגשו עם איש מודיעין לפני עזיבתו לישראל

אתר האינטרנט  “אנשי הספר” – “أهل الكتاب”  הישראלי פרסם בפייסבוק ראיון עם יהודי בשם “מרדכי עזרא” (בן 75), שחי בסוריה, ויצא ממנה בתקופת חאפז אסד בשנות השמונים של המאה ה-20. המאה הקודמת.

בראיון הזכיר עזרא כי משפחתו הייתה בין המשפחות היהודיות שהתגוררו בעיר קמישלי שבצפון מזרח סוריה, וציין כי עזב את סוריה לישראל ב-1981.

הוא דיבר על איך היהודים התיישבו בצפון מזרח סוריה בתחילת המאה הקודמת ועל מה שעבר עליהם עד עליית חאפז אסד לשלטון.

להרוג את האיש כמו נמלה

עזרא, המתגורר בירושלים, נזכר בתקרית שהתרחשה עמו שנה לפני יציאתו מסוריה, כלומר בשנת 1979, וסיפר שהמודיעין של אסד זימן אותו בזמנו כדי לקבל מידע שלדבריהם הוא מסתיר.

לדבריו, “למדינה (בסוריה) יש יד חזקה. הורגים את האיש כאילו הורגים נמלה ולא כלב”, וכי הוא עדיין זוכר את שמו של החוקר שחקר אותו, אבו מוסטפא.

הוא הוסיף, “אמרתי לחוקר שאני גבר יהודי ואין מי שעומד לצידי… אם אתה רוצה להרוג אותי או לשחוט אותי אף אחד לא ישאל אותך”.

הוא ציין כי החוקר השיב לו מיד ואמר: “יחרב ביתכ (לאמור: “אל תבלבל את הראש”). אם יד תפגע בך עכשיו, אחרי שעה ישראל תשאל למה אתה מכה את האיש הזה והזה. אבל אם נביא קבוצה של גברים ערבים מכאן לסעודיה ונהרוג אותם, אף אחד לא ישאל עליהם”.

מה יש ב”אוי אמא רחם עלי”

עזרא המשיך וסיפר כי בסוריה, כשיהודי מוזמן לסניפי המודיעין ושואלים אותו שאלות עליו למצוא תשובה (סבירה)  כי אין ערך בלענות ב”לא יודע”.

הוא הדגיש כי השלטון בסוריה בתקופת שלטונו של חאפז אסד היה עם “(יד) ברזל ואש. מה שיש בו, אמא, רחמי עליי, הוא או לבן או שחור, או איתי או נגדי”.

עזרא ציין כי חאפז אל-אסד הוא שנתן הוראה לא לבקש אישורים מיהודים בסוריה ולתת להם לעזוב ולחזור בחופשיות, לאחר חתימת הסכם אוסלו ב-1993.

חאפז אסד שותף

בשנה שעברה חשפו כלי תקשורת בישראל את שותפותו של חאפז אל-אסד בתהליך העברת יהודי סוריה אל מחוץ למדינה טרם יציאתם לישראל, במהלך ההספד של הרב אברהם חמרה, יליד סוריה שמילא תפקיד מכריע באירוע תהליך העברת יהודים מסוריה לישראל דרך מדינה שלישית.

בעיתון “ישראל היום” נמסר אז בדיווח , “ישראלים סורים ולבנונים אבלים על פטירתו של מנהיגם הרוחני, הרב אברהם חמרה, שנפטר בגיל 78 ונקבר בעיר חולון שבמרכז הארץ”.

העיתון ציין כי הרב חמרה עבד עם חאפז אסד כדי לאפשר ליהודים בארץ לעלות לישראל, והדגיש כי בסופו של דבר התיר חאפז אסד ליהודי סוריה לצאת לכל מדינה מלבד ישראל, אשר נוצלה על ידי חברי הקהילה היהודית לעבור לארצות הברית ולאחר מכן לישראל.

העיתון הישראלי “ג’רוזלם פוסט” חשף מוקדם יותר כי הרב חמרה מילא את התפקיד המרכזי בהבאת כתבי יד עבריים מסוריה המכונים “כתרי דמשק”.  

מרדכי עזרא

קרדיט: אוריינט ניוז