מומחה ללוחמה אורבנית: הסטנדרט לו נדרשת ישראל – בלתי אפשרי

ג’ון ספנסר נחשב לאחד המומחים הגדולים בעולם ללוחמה בשטח בנוי בשיחה עם המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה: “ישראל נמדדת בסטנדרטים כפולים ומשולשים” • יוצא נגד ארגוני זכויות האדם שמנסים ליצור מלחמה עם אפס נפגעים: “יהפוך את הלחימה למטחנת בשר”*

חוקר המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, סא”ל במיל. מוריס הירש, קיים שיחה עם רב סרן ג’ון ספנסר, ראש לימודי לחימה עירונית במכון המלחמה המודרנית בווסט פוינט, במסגרת תדרוך דו שבועי “חדר מלחמה”.

לדברי ספנסר, ישראל נמדדת בסטנדרטים כפולים ומשולשים מבחינה בינלאומי בלחימה שלה בעזה:  “ישראל נמדדת בסטנדרט שלא קיים בשום מקום בעולם”.

את הדברים מייחס ספנסר, לוחם בצבא ארה”ב לשעבר, להגבלות הבינלאומיות שמטילה הקהילה הבינלאומית על ישראל בלחימה, בדרישות שלה ומספר כי כאשר ביקר בעצמו באוגדה 98 בזמן הלחימה, ראה כי צה”ל לוקח על עצמו הגבלות נוספות כפי שלא ראה מעולם: “צה”ל משתמש בטקטיקות שאף צבא לא ראה מעולם כדי למנוע נזק לאזרחים ועדיין לעמוד במשימה שלו”, אומר ספנסר למרכז הירושלמי.

ספנסר דוחה את האשמות נגד ישראל בדבר שימוש בהרעבת אוכלוסייה, הפצצות חסרות הבחנה והשמדת עם, “הכל שקר “, כך הוא מצהיר. המומחה ללוחמה אורבנית מודאג מהסטנדרטים החדשים שנוצרים בלחימה בעזה, הנדרשים מישראל . לדבריו אם הסטנדרטים הללו יישומו בלחימה עתידית של  מדינות מערביות לא יהיה ניתן כמעט להילחם בהתאם לדרישה של פינוי אוכלוסייה בצורה מאסיבית, אי שימוש בפצצות כבדות על מנת להגיע אל האויב שנמצא בלוחמה תת קרקעית ולהגיע למעשה ליחס בלתי אפשרי של אפס נפגעים אזרחים: “זה בלתי אפשרי ובלתי נתפס” , אומר ספנסר.

 

 

במהלך השיחה ביקר המומחה את ארגוני זכויות האדם כלפי הדרישות שלהם ללוחמה בשטח עירוני, לדבריו הם פועלים למען דברים טובים, אולם לא ניתן להכיל את הדרישה שלהם בלחימה מול ארגוני טרור המוטמעים באוכלוסייה ומול צבאות שלא עומדים בשום סטנדרטים בינלאומיים. לדבריו איסור שימוש בפצצות בלחימה עירונית יגרום לסבל גדול יותר לאוכלוסייה בגלל התארכות המלחמה, יהפוך את הערים למגן אנושי של טרוריסטים ויהפוך את הלחימה ל”מטחנת בשר”.

ספנסר מבקר גם את האו”ם וארגונים אחרים המשתמשים במספרים של ארגון החמאס על מנת לקבוע את מספר הנפגעים האזרחים במלחמה ואת הדרישה מישראל לקבוע האם הפעולה שלה בתגובה לטבח ה-7 באוקטובר היא פרופורציונלית: ” כשדאע”ש שלט בעיראק, הוא החזיק בשטח למשך כשנתיים ובנה את ההגנות שלו. בקרבות נגד ארגון הטרור, מספר ההרוגים נע בין 10 אלף ל- 40אלף איש , והמספרים דווחו רק לאחר שנה. אף אחד לא הציב שאלה לארה”ב אז – כמה אזרחים נהרגו? ואף אחד לא שאל את דאע”ש את השאלה הזו. זה פשוט בלתי אפשרי”.

“אף פעם לא אמרתי שישראל יצרה “תקן זהב”, כי צוטטתי בעבר כמי שאמרתי את זה, אבל אני לא חושב שנכון להגדיר זאת כך. הסטנדרט הדמיוני הזה של אפס נפגעים אזרחים במלחמה שבו ישראל נדרשת לסטנדרט חדש, הוא מאוד בעייתי”.

קרדיט: המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה     קרדיט לתמונות: בינה מלאכותית – שירה