כך פועלת היחידה לחקר שלל אויב באגף המודיעין מאז תחילת המלחמה

יחידת איסוף מודיעין ושלל טכני באגף המודיעין מרכזת את איסוף וחקר השלל של ארגון הטרור חמאס מתחילת המלחמה והתמרון הקרקעי. היחידה מורכבת ברובה ממשרתי מילואים, ותפקידה הוא למצות מודיעין מהשלל שנתפס על ידי כלל הכוחות הלוחמים בשטח. היחידה מנתחת ומסיקה משמעויות מבצעיות, המשפרות את פעילות הכוחות הלוחמים ברצועת עזה. כך מסייעת היחידה במיצוי המודיעין והזרמתו חזרה לקצה המבצעי, ובמקביל מסייעת לשמירה על ביטחון כוחותינו.

 

מתחילת הלחימה, נאספו אלפי מסמכים ושלל טכני על ידי הכוחות המתמרנים, אשר הועברו למיצוי המכלול ותורמים מודיעין קריטי. התמרון של כוחות צה"ל במעוזי החמאס והעברת האמש"ט למחקר מעמיק, מוסיפה נדבך משמעותי לתמונות המודיעין מהרמה הטקטית עד לאסטרטגית ומאפשרת תובנות מודיעיניות המגיעות חזרה לקצה המבצעי. החומרים נחקרים על פי סוגם ובשותפות גופי איסוף ומחקר שונים בקהיליית המודיעין.

בין המסמכים שנמצאו ניתן לראות מפת פירי מנהור שנתפסה בידי אוגדה 252 בביתו של מ"מ בגדוד בית חאנון של ארגון הטרור חמאס. מקרא המסביר את המפה, אותר ונאסף על ידי האוגדה בביתו של פעיל נוסף. עם הגעת החומרים למכלול נוצר הקישור החשוב בין המפה למקרא – וכך מתאפשרת סגירת המעגל על הפירים בשטח, מתוכם הושמדו מספר רב של פירים.

 

לידי מכלול אמש"ט הגיעה מפה של חמאס עם סימון פיר, שנתפסה על ידי אוגדה 36 בבית סייען של מג"ד שגאעייה וסאם פרחאת. לאחר עיבוד ראשוני ביחידה 9900, בוצעה סגירת מעגל מהירה מול הכוחות בשטח, הפיר זוהה בסמוך לכוחותינו ונוטרל על ידי כוחות ההנדסה.

 

בנוסף, נתפס נייר עם מיקומי מטענים במרחב בבית חאנון. לאחר מיצוי שלו באמש"ט, הוכוונו הכוחות הפועלים במרחב למרחב ונטרלו את המטענים. על הנייר כתוב: "המטען ממוקם אצל אנור אלענטז מתחת לעץ הזית 21 מטר צפונה מהדלת ו-10 מטר מזרחה מרחוב אלסכה".