ארה"ב:כתב אישום נגד איש מבצעים בכיר של זרוע פיגועי חו"ל בחיזבאללה

משרד המשפטים האמריקאי הגיש היום כתב אישום נגד איש מבצעים בכיר של זרוע פיגועי חו"ל של ארגון הטרור חיזבאללה שבין השאר היה מעורב בביצוע הפיגוע בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס בשנת 1994.

לפי התביעה, סמואל סלמאן א-רדה (58), שמכונה גם סלמאן ראוף סלמאן, בעל אזרחות לבנונית-קולומביאנית, הוא פעיל ותיק ביחידה 910 של חיזבאללה, היחידה שאחראית על מבצעי טרור ומודיעין של ארגון הטרור הלבנוני בחו"ל ומוכרת גם בשם "ארגון הג'האד האסלאמי".

מאז 1983, א-רדה הוביל פעילות טרור של חיזבאללה בלבנון, באמריקה הדרומית ובאסיה. בין השאר, סייע בתכנון ובהוצאה לפועל של פיגוע מכונית התופת בבניין AMIA של הקהילה היהודית בבואנוס איירס ב-18 ביולי 1994, שבו נרצחו 85 בני אדם ויותר מ-300 נפצעו. לפי כתב האישום, א-רדה העביר לפעילים של יחידה 910 מידע ששימש לתכנון הפיגוע ולביצועו.

 

עוד נאמר בהודעת התביעה כי בשנים הבאות, א-רדה גייס, אימן וניהל פעילי טרור של חיזבאללה ברחבי העולם, והיה אחראי להצבת פעילים בתאילנד, בפנמה, בפרו ובמדינות נוספות על מנת לאסוף מודיעין לקראת פיגועים אפשריים וכדי לאגור כימיקלים עבור מטעני חבלה. בשנת 2011, הוא אף הנחה פעיל של יחידה 910 לעקוב אחרי תעלת פנמה ואחרי שגרירויות ישראל וארה"ב, ושנה לאחר מכן נשלח פעיל חיזבאללה כדי לבצע שם מעקב נוסף.

כתב האישום נגד א-רדה כולל סעיפים של אספקת סיוע חומרי לארגון טרור מוכרז, קשירת קשר למתן סיוע חומרי, סיוע וארגון של קבלת אימון צבאי מארגון טרור מוכרז וקשירת קשר לקבלת אימון צבאי.

א-רדה כבר הוכנס לרשימת הסנקציות של משרד האוצר האמריקאי ביולי 2019 על "תכנון פיגועי טרור בחצי הכדור המערבי". מחלקת המדינה גם הציעה פרס של עד שבעה מיליון דולר עבור מידע שיביא לאיתורו.

 

"התובעים במשרד הזה לא שכחו את הכאב והסבל שא-רדה גרם לכאורה", אמר התובע הפדרלי של המחוז הדרומי של ניו יורק, דמיאן וויליאמס, בעת שהציג את כתב האישום. "המחוז הדרומי של ניו יורק ממשיך להוביל בתביעה של טרוריסטים וארגוני טרור אלימים, ולא ננוח עד שמי שיצרו כאוס והרס יובאו לדין".

"לפני קרוב לשלושה עשורים, פעיל חיזבאללה הוותיק, סמואל סלמאן א-רדה סייע לכאורה לתכנן ולבצע את ההתקפה המחרידה על מרכז הקהילה היהודית בבואנוס איירס שרצחה 85 חפים מפשע ופצעה אין ספור אחרים", הוסיף עוזר התובע הכללי, מתיו אולסן. "כתב האישום הזה משמש כמסר למי שמעורבים במעשי טרור – הזיכרון של משרד המשפטים ארוך, ואנחנו לא נרפה מהמאמצים שלנו להביא אותם למשפט".

קרדיט: ערוץ הטלגרם מבט עולמי   קרדיט לתמונה: משרד הפנים האמריקאי