מחקר מנבא את קץ החיים על פני כדור הארץ בעוד 250 מיליון שנים

באמצעות מודלים אקלימיים שהורצו על מחשבי-על כדי להעריך מה יקרה בעתיד הרחוק, מדענים מאוניברסיטת בריסטול בבריטניה ניסו לחזות כיצד יתגברו אירועי אקלים קיצוניים לאחר שיתמזגו יבשות העולם ליבשת-על אחת, בעוד כ-250 מיליון שנה.

על רוב יבשת העל החדשה, המכונה "פנגה אולטימה" לא יהיו בני אדם או יונקים על פניה, שכן המדענים גילו שהאטמוספרה תהיה חמה במיוחד, יבשה וכמעט בלתי ניתנת למגורים, על פי המחקר שפורסם ביום שני בכתב העת Nature Earth Sciences . 

החוקרים דימו מגמות טמפרטורה, רוחות, גשמים ולחות ביבשת העל, והשתמשו במודלים של תנועת לוחות טקטוניים, כימיה של האוקיינוסים וביולוגיה כדי לחשב את רמות הפחמן הדו חמצני.

המחקר חזה שכוכב הלכת כדור הארץ יהפוך ליבשת ענקית עם טמפרטורות גבוהות במיוחד
המחקר חזה שכוכב הלכת כדור הארץ יהפוך ליבשת ענקית עם טמפרטורות גבוהות במיוחד

הם גילו שהיווצרותה של Pangea Ultima לא רק תוביל להתפרצויות געשיות תכופות יותר, שחרור פחמן דו חמצני לאטמוספירה וחימום כדור הארץ, אלא שהשמש גם תהפוך לחזקה יותר ותפלוט יותר אנרגיה, מה שיגרום לטמפרטורה של כדור הארץ לעלות במידה רבה יותר. 

החוקר הראשי המעורב במחקר, אלכסנדר פרנסוורת', אמר, "בני אדם ימותו בגלל הטמפרטורה הגוברת, שתיצור סביבה נטולת מזון או מקורות מים ליונקים", כך דיווח ה- CNN .

פחמן דו חמצני יכול להיות כפול מהיום, על פי הדו"ח, למרות שהחישוב הזה נעשה בהנחה שבני אדם יפסיקו לשרוף דלק מאובנים כבר עכשיו, "אחרת היינו רואים את המספרים האלה הרבה יותר מוקדם", אמר בנג'מין מילס, פרופסור המומחה לפחמן דו חמצני.  

מחברי הדו"ח מזהירים ששינויי אקלים הנגרמים על ידי בני אדם כבר הורגים מיליונים ברחבי העולם מדי שנה.

"חשוב ביותר שלא נאבד את העניין ממשבר האקלים הנוכחי שאנו מתמודדים איתו, שהוא תוצאה של פליטת גזי חממה אנושית" אמרה יוניס לו, מחברת שותפה וחוקרת שינויי אקלים באוניברסיטת בריסטול.

היא הוסיפה: "אמנם אנו מצפים שכדור הארץ יהיה בלתי ניתן למגורים בעוד 250 מיליון שנה, אבל כבר היום אנחנו רואים חום קיצוני שמזיק לבריאות האדם ולכן חשוב להגיע לפליטות נטו אפס בהקדם האפשרי". (קרדיט: אלחורה)