קולומביה לעומתית מול ארה"ב ומשחררת אנשי חיזבאללה העצורים על אדמתה

ארצות הברית הודיעה על הטלת סנקציות על אנשים וחברות בקולומביה ובלבנון שהיא מאשימה במימון חיזבאללה, במיוחד באמצעות חברה המתמחה בסחר בפחם.

משרד האוצר האמריקני אישר כי אחד האנשים הבולטים ביותר נשוא הסנקציות, עאמר מוחמד עיקאל רדה (יליד 1960 בלבנון ובעל אזרחות קולומביאנית), היה מעורב בפיגוע שכוון למרכז קהילתי יהודי בארגנטינה ב-1994, אשר הוביל למותם של 85 בני אדם.

משרד האוצר כלל שבעה אנשים וחברות ברשימת הסנקציות, שמטרתה להגביל את הפעילות המסחרית שלהם ולנתק אותם מגורמי מימון, ומאפשרת החרמת רכושם על פי חוקי ארה"ב.

באוצר ציינו כי עאמר מוחמד עכאל רדה חזר להתגורר בלבנון, אך הוא היה בין אנשי המפתח לפעילות חיזבאללה בדרום אמריקה במשך יותר מעשור, ובתקופה זו ריכז עבור האירגון פעילויות מסחריות שונות, לרבות יצוא פחם מקולומביה ללבנון.

 

מהמשרד נמסר כי "כמשתף פעולה ומפקד בארגון, עאמר משתמש בעד 80% מהכנסות החברה המסחרית שלו לטובת חיזבאללה".

רשימת הסנקציות כללה את סאמר עקאל רדה, אחיו של עאמר, שהואשם על ידי משרד האוצר האמריקני במעורבות בהברחת סמים והלבנת הון במספר מדינות באמריקה הלטינית, כולל ונצואלה ובליז, ומהדי אקאל חלבאווי, המנהל את ארגון Zanga SAS. חברה למסחר בפחם.

דיווח של מכון "המועצה האטלנטית" האמריקאי בשנת 2020 על רשתות בדרום אמריקה החשודות כקשורות לחיזבאללה הלבנוני, הצביע על כך שמשפחת רדה, המתגוררת בקולומביה, קשורה לגורם פעיל במפלגה, סלמאן ראוף סלמאן, אשר ארצות הברית סווגה כ"טרוריסט" משום שהואשם בפיקוח על הפיגוע ב-1994 בבואנוס איירס.

משרד האוצר האמריקאי ציין כי משפחת רדה השתמשה בסחר בפחם ככיסוי לפעילויות הקשורות לסחר בקוקאין.

רשימת הסנקציות כללה גם את איסמעיל עג'רוש, לבנוני יליד מחוז ג'זין בדרום המדינה, ושתי החברות, "BCI Technologies" בקולומביה, הקשורה לסאמר אקיל רדה, וחברת "יהלום שחור" שבסיסה במחוז בעאבדה, מזרחית לביירות.

סגן שר האוצר בריאן נלסון אמר: "הצעד של היום מאשר את מחויבותה של ממשלת ארה"ב לרדוף אחרי אנשי חיזבאללה ומממניו באשר הם".

انفوجرافيك: المخدرات الكولومبية لتمويل الحرب السورية.. كيف عملت شبكة حزب  الله بتهريب الكوكايين؟ - CNN Arabic

קרדיט: אלמנשאר    קרדיט לתמונה: CNN