מדוע בחרה מרוקו לרכוש את מערכת ברק MX הישראלית ?

מרוקו היא המדינה הראשונה בעולם שרכשה את מערכת ההגנה האווירית ברק MX הישראלית, הנחשבת לאחת המערכות המתקדמות והיעילות בתחום הלחימה באיומים אוויריים. מרוקו החלה לקבל את המשלוח הראשון של מערכת זו באמצע 2023, לאחר שחתמה בפברואר 2022 על חוזה עם התעשייה האווירית הישראלית ("התעשייה האווירית לישראל") בשווי של 500 מיליון דולר. תמונות של מרכיבי המערכת השונים בהסוואה מרוקאית הופיעו באתרים המתמחים בענייני צבא.

מדוע בחרה מרוקו לכלול את מערכת ברק MX הישראלית בארסנל ההגנה שלה?

 

מהם היתרונות של מערכת "ברק" MX ומדוע בחרה מרוקו לקנות אותה מישראל?

מערכת ברק MX היא מערכת הגנה אווירית מקיפה המשתמשת בטכנולוגיה ממוקדת רשת, המורכבת ממספר אלמנטים הכוללים מכ"מים, טילים נגד מטוסים, תחנות לניהול קרב וקישורי נתונים. מערכת זו יכולה להתמודד עם מגוון איומים אוויריים, החל ממטוסים, טילים ומזל"טים ועד טילים בליסטיים טקטיים. מערכת ברק MX משתמשת בשלושה סוגים של טילים נגד מטוסים:

*- ברק MRAD עם מנוע טיל חד פעמי לטווח של 35 ק"מ,

*- ברק LRAD עם מנוע טילים דו-פעמי לטווח של 70 ק"מ,

*- ברק ER עם מנוע טילים דו-פעמי ומגבר נוסף לטווח של 150 ק"מ קילומטרים ויכולות משופרות נגד TBMs.

 

אחד היתרונות העיקריים של טילי ברק MX הוא הקוטר שלו, המאפשר ביצועים גבוהים של מחפש ה-RF, המאפשר שימוש ב-Remote Launch Mode, שבו ההסתברות להשמדת האיום נשארת גבוהה מאוד גם לאחר אובדן המעקב בעזרת נתוני מכ"ם.

בנוסף, למערכת ברק MX יש יכולת להשתלב עם מערכות אחרות, כמו מל"טים לאיסוף מידע, מודיעין וסיור (ISR), שיכולים לזהות מטרות ולשתף את הקואורדינטות שלהן עם מערכת ברק MX כדי לאפשר לה לבצע התקפות מדויקות.

 

מרוקו בחרה לרכוש את מערכת ברק MX מישראל מכמה סיבות, וביניהן:

  • הצורך לחזק את יכולות ההגנה שלה לאור המתיחות ההולכת וגוברת מול שכנתה אלג'יריה, המחזיקה במערכות הגנה אוויריות רוסיות מתקדמות, כמו S-300 ו-S-400.
  • הרצון לקרב את מרוקו וישראל, המייצגת בת ברית אסטרטגית של מרוקו באזור, שהייתה עדה לנורמליזציה של היחסים ביניהן במסגרת הסכם אברהם ב-2020.
  • אמון באיכותה וביעילותה של התעשייה הצבאית הישראלית, הנחשבת לאחת הטובות בעולם בתחום הטכנולוגיה הביטחונית, ושמוצריה משמשים במלחמות אמיתיות ולא רק בניסויי מעבדה.
  • אספקה ​​מהירה של ישראל, שכן חלפו שנה וחצי בלבד מרגע החתימה על החוזה ועד קבלת השלב הראשון של ההזמנה.

כך, מרוקו תשיג מערכת הגנה אווירית שמכניסה אותה לשורות המדינות המפותחות בתחום זה, ומספקת לה הרתעה יעילה מפני כל איום פוטנציאלי. עסקה זו מאשרת את החוזקה והיציבות של מרוקו כשותפה אסטרטגית של ישראל באזור, וכשחקן מרכזי בעניינים אזוריים ובינלאומיים.

מדוע בחרה מרוקו לכלול את מערכת ברק MX הישראלית בארסנל ההגנה שלה?

קרדיט: ערביכ דפנס     קרדיט לתמונות: רשתות חברתיות