הדרוזים: איננו מכירים בממשלת אסד, ודורשים לגרש את רוסיה ואיראן מסוריה

מיליצייה דרוזית הממוקמת בחבל הדרוזים בדרום סוריה, במחוז סויידא – "העם החופשי של ג'בל אל-ערב", פרסם אתמול, שבת, 19 באוגוסט, הודעה חריפה, דרכה הביעו את עמדתם לגבי התנועה העממית המתקיימת באזורי המשטר הסורי, ובראשם מחוז סויידה, מדגישים כי הם אינם מכירים בסמכות המשטר הסורי על שטחם, תוך שהם מטילים על הכוחות הרוסיים את האחריות לרעב של העם הסורי.

ההצהרה, שנשאה אימרה מפורסמת של הסולטן פאשה אל-אטרש, אמרה: "האמונה חזקה מכל נשק, וכוס מלאה בתפארת טוב יותר ממי החיים עם השפלה".

ההצהרה נפתחה בכך שתושבי דרום סוריה לא מכירים בממשלת המשטר הסורי, שהוגדרה כ"מושחתת" ו"נשלטת" על ידי רוסיה ואיראן.

ההצהרה דרשה להפסיק לאלתר את שירותי ממשלת המשטר באזורם, שכן מדובר בקבוצת סוכנים נוכלים, שיחד עם הכוחות הרוסיים אחראים להחלטות שמעמידות את העם הסורי בסכנת עוני.

 

הצהרת אל-אחרר קראה לקהילה הבינלאומית לתמוך בכוחות השחרור הלאומי, לגרש את רשות המנדט הרוסית ואת המיליציות האיראניות ולסיים את ההגמוניה שלהן על עושרה של סוריה, בנוסף לשחרור כל שבויי המצפון בסוריה ושחרור חירויות הציבור.

ההצהרה הדגישה את הצורך לפעול להפלת החוקה הנוכחית, המותאמת למידותיהם של חלקים בודדים בלבד של העם, ולחזור לחוקת העצמאות שהוצאה בשנת 1943. בהצהרה גם נדרשה פתיחת מעבר הומניטרי עם הממלכה ההאשמית ירדן.

כתוצאה מהאמור לעיל, החלו האנשים החופשיים של דרום סוריה באי-ציות אזרחי המקיף את כל המגזרים, וקראו לכל אנשי הנגידות הסוריות להישמע לקריאת אנשי הכבוד (הדרוזים), באמצעות הצטרפות רחבת היקף לאי-ציות זה.

השווקים של העיר א-סויידה הפכו כמעט ריקים מיום ראשון בבוקר, כשהחנויות סגרו את שעריהן במחאה על ההחלטות הלא צודקות של הרשות וההרעה בתנאי החיים.

מהבוקר נערכו הפגנות במספר נקודות בנפת א-סויידה, כאשר הגדולה שבהן הייתה בכיכר אל-סר בלב  העיר א-סויידה.

המפגינים קראו: "סוריה מתחילה להיות חופשית", ו"עזוב, בשאר".

רוב אמצעי התחבורה הציבורית בקווים הפנימיים של הנפה שובתים בימים האחרונים בנפות "חאלב, חומס, א-סויידה, דרעא וחלקים מדמשק וריף דמשק, לטקיה וטרטוס", על רקע העלאת מחירי הדלק.

משקיפים סבורים כי היקף ההפגנות עשוי להתרחב בימים הקרובים לשאר הערים הסוריות, הנמצאות בשליטת המשטר, כתוצאה מהידרדרות התנאים הכלכליים.

Syria Insight: Suweida's autonomy threatened by new economic uncertainties

קרדיט: בלדי ניוז