עדכון קצר על המחאה באיראן

עוד חודש וחצי לציון יום השנה לרצח מהסא אמיני, שהצית את גל המחאה לחופש והחלפת המשטר באיראן, ועל אף שהמשטר מגביר את הלחץ על המוחים והמפגינים, האיראנים כפי שכבר אמרתי לכם לא פעם, איבדו את הפחד, והמחאה נמשכת.

נשים בכל הגילאים ממשיכות להיות במרחב הציבורי ללא חיג’אב לראשן, וגם להתעמת עם מי שמעיר להן, למרות גל המעצרים המתרבים, לא רק של הנשים שמעזות להיות במרחב הציבורי בלי חיג’אב, אלא גם למי שברוב חוצפתו מספק להן שירות כשהיו ללא החיג’אב לראשן, וזה כולל מוכרים בחנויות, קופאים ומנהלי סניפי בנק, רוקחים, ועכשיו המשטר מודיע לרופאים שאסור להם לתת שירות רפואי לנשים ללא חיג’אב…!

נשים נעצרות בחנויות, ברחוב, ובמבני ציבור, בתחנות הרכבת ובביתן, נעצרים אזרחים שפרסמו ברשתות החברתיות משהו שלא מצא חן בעיני המשטר, וכן גם ספורטאים, זמרים, שחקנים וסלבריטאים אחרים, את חלקם בית המשפט מוכן לשחרר בערבות, רק שסכום הערבות שנקבע עומד על מיליארדי טומאן (עשרות מיליארדי ריאל), ושוב נראים ברחבי איראן אמבולנסים שנוסעים ברחובות הערים ללא לוחית רישוי, המשמשים את המשטר לחטוף אזרחים ברחוב, ולהסיעם לתאי המעצר והחקירה. 

למרות הכל, האיראנים לא נרתעים מהגברת הלחץ וגם ריסוס כתובות מחאה וגרפיטי נגד המשטר ואנשי הדת נמשכים בכל רחבי איראן, וגם השחתת פסלים ואנדרטאות של סולימאני ושל חומייני נמשכת, וכן גם תקיפת שוטרים, כולל שוטרים ושוטרות של משטרת המוסר ואנשי בסיג’, ואף תקיפת אנשי דת, ושריפת כרזות ודגלים דתיים, שנפרשו בכל רחבי איראן לקראת חודש מוחרם וטקסי האשורא.

Iranian Activists Call For Nationwide Protests On Saturday

קרדיט: איראן אינטרנשיונל

 

גם ההפגנות ממשיכות בכל רחבי איראן, חלקן הפגנות מחאה "רגילות" בהיקפים שונים, על כל נושא שרק תרצו, שרבים מהם הזכרתי בעבר, וחלקן הפגנות מחאה של עובדים וגמלאים, וכדי להמחיש עד כמה הפגנות העובדים והגמלאים מכל המגזרים מחוברות למחאה נגד המשטר, אצרף להודעה הבאה סרטון של הפגנת גמלאי הביטוח הלאומי בעיר רשת (رشت = Rasht) בירת מחוז גילאן, שקוראים "הם בוזזים את ארצנו. הם הפכו אותנו לעניים" ויש הפגנות גמלאים אחרות בהן המפגינים קוראים "הם פלשו לארצנו. הם הפכו אותנו לעניים" ובמקרים אחרים קוראים "האויב שלנו נמצא ממש כאן…" ובמקרים אחרים מוסיפים "בוס שקרן! איפה ההבטחות שלך?? וגם "מה עשתה לך הממשלה הכושלת?”

כמובן שגם ברשת המחאה לחופש והחלפת המשטר, עם סרטונים ותמונות, סיפורי קורבנות וקריאות לעזרה, ונוסף לתיוגים המוכרים מתחילת המחאה כגון #مهسا_امينی‌‌ (מהסא אמיני) ואישה, חיים, חופש =
#زن_زندگی_آزادی בפרסית או #ژن_ژیان_ئازادی בכורדית ישנם שלל תיוגים כגון #انقلاب_ملی_ایران שמשמעותו "המהפכה הלאומית של איראן" ו #ایران_رو_پس_میگیریم שמשמעותו "אנחנו ניקח בחזרה את איראן" שמתארים בפשטות את רחשי הלב של האיראנים.

Marchers denounce 'rioters' as state-organized pro-hijab protests kick off  in Iran | Al Arabiya English

קרדיט: אלערביה

 

נוסף לאלו ישנם תיוגים שנועדו לנעוץ קוץ קטן בעיני המשטר, ולפעמים תראו שלצד פוסטים עם תמונות וסרטוני נשים ללא חיג’אב, מתייגים גם את סיירת ההדרכה #گشت_ارشاد (گشت ارشاد = Gasht e Ershad) המוכרת לנו כמשטרת המוסר. (תוכלו לראות בהודעה הבאה, סרטון של נערה הולכת ללא חיג’אב, כשבחלק מהמקרים צורף לסרטון התיוג של משטרת המוסר).

אציין גם שהמחאה ממשיכה גם ביצירת שירי מחאה שממשיכים לעלות לרשת, ואחד מהם אצרף להודעה הבאה.

לסיום אומר שהמצב של אזרחי איראן ממשיך להחמיר, ועליית המחירים וקריסת המטבע גורמים למשפחות רבות לאבד את ביתן ומשפחות נאלצות לגור ברחוב, אוסיף שהעוני המחפיר שרבים נקלעו אליו, גורם לנטישת ילדים, חלקם תינוקות, וזה כבר לא מחזה נדיר לראות תינוקות וילדים שמתו מרעב ומחלות ברחובות, בגינות ובכניסה לאתרים דתיים.
המשטר בלחץ מהתגברות המחאה והפגנות המונים לקראת ציון יום השנה לרציחתה של מהסא אמיני, וישנן התארגנויות שקטות וזהירות ברשתות החברתיות האיראניות, תוך הכרה והבנה שהמשטר חדר ופרץ לכל הרשתות, עוקב ומנטר את כל הודעות ומתעד הכל, ומבצע מעצרים בעקבות הפרסומים ברשת.

נמשיך לעקוב אחר המתרחש ברשתות ואחר המחאה שנמשכת באיראן, ולראות מה תהייה ההשפעה של ההתארגנויות בתוך איראן על תגובת המשטר ועל העצרות והפגנות לציון יום השנה להירצחה של מהסא אמיני, שגולים איראנים מארגנים ברחבי העולם.

Protesters Killed While Iran's Government Blocks Internet and Media  Coverage – Center for Human Rights in Iran

קרדיט: ערוץ הטלגרם מבט למזרח התיכון    קרדיט לתמונה: המרכז לזכויות אזרח באיראן