מילה על כמה דברים שגורמים לאיראנים למחות

בהמשך לפוסט הקודם, אזכיר בחצי מילה מספר נושאים, שכולם בסופו של דבר שזורים זה בזה ומספקים מבט מזוויות נוספות למתרחש באיראן, לניהול הכושל של משטר המולות הרקוב, שמוסיף לאיראנים נדבכים ורבדים של כעס ושנאה כלפי המשטר.

כבר דיברנו לא פעם על שהמשטר דרדר את עמו לעוני, ועל הייאוש שאוחז בחלק מהאיראנים ושהשימוש בסמים הפך למכת מדינה, ועל תאונות הדרכים והתאונות במפעלים, וקריסת המבנים, שתורמים לתחושת המיאוס והכעס על המשטר, ויכולתי לספר לכם על עוד דברים רבים מספור שגורמים לאיראנים לרצות להחליף את המשטר הכושל והרצחני.

חלק מהדברים הרבים שמרגיזים את האיראנים כבר הזכרתי בעבר כגון זיהום האוויר, והמחסור במי שתיה, זינוק במחירי הבשר על כל סוגיו שהפכו למצרך נדיר על שולחנו של האיראני הממוצע.

גם דיברנו על עליית כלל מוצרי המזון, וביטול הסובסידיות למוצרי מזון בסיסיים שגרם לזינוק במחירים ועכשיו נודע שבעקבות ביטול הסובסידיות על מוצרי חלב, ישנה ירידה של עשרות אחוזים בקניית חלב ומוצרי חלב, ויש עכשיו ידיעות על העלייה הצפויה במחיר הלחם (שדוברי המשטר במחוזות שונים מכחישים ומאשרים בו זמנית) ושוב יש בימים אלה חסימת כבישים ע"י חקלאים שמוחים על המחיר הנמוך שהם מקבלים על התוצרת החקלאית, שלא מאפשר להם לזרוע ולנטוע עונת גידול חדשה בגידולים עונתיים, וחוסר כדאיות כלכלית להמשיך בגידולים רב שנתיים, ובטח שלא להתפרנס בכבוד.

Calm days but furious nights in Iran as protests spiral - Nikkei Asia

 

קרדיט: ניקיי אסיה

 

אפשר לספר לכם שוב על מחסור בדלק בתחנות הדלק (שעכשיו המשטר טוען שזה בגלל תנועת הנוסעים המטיילים בקיץ… וגם בגלל עיכוב בהעברת מכליות הדלק מבתי הזיקוק לתחנות, ואספר לכם שלמרות המחסור לאיראנים, איכשהו יש למשטר מספיק דלק כדי לייצא למשטר הטליבאן באפגניסטן, אבל לפני 4 ימים הטליבאן החזירו לאיראן משלוח של 40 מכליות דלק, בטענה שהדלק היה מאיכות נמוכה.

אוסיף גם שאנשי המשטר ממשיכים לשרוף יערות בכורדיסטן, ולשרוף קברים של קורבנות המחאה שנרצחו…!

דיברנו בעבר גם על מצוקת מים באיראן, שנובעת לא רק עקב בצורת ממושכת כמו שטוען המשטר, אלא בעיקר מהניהול הכושר והמחפיר של משק המים באיראן, וגם סיפרתי לכם על שיטפונות באיראן, שגורמים נזקים כבדים ולנפגעים בנפש, ולא רק בגלל גשם חריג בעוצמתו, אלא שוב – גם מניהול כושל של המשטר שכולל הרס נהרות ומשטר זרימת המים והקמת סכרים שנועדו להטיית מים לאזורים אחרים (על חשבון תושבי האזור בו הוקם הסכר, והתושבים במורד הזרם) אבל לא מקימים סכרים שנועדו לנהל ולמתן את זרימת מי שיטפונות עונתיים.

בימים האחרונים ירדו גשמים במספר מחוזות באיראן, שגרמו לשיטפונות, לנזקים ולהרוגים ונעדרים ואבדן רכוש, והמשטר? המשטר לא ממהר להגיש סיוע, במיוחד כשמרבית הנזקים והנפגעים היו במחוז סיסתאן ובלוצ'סטן.

Nationwide Coverage Of Protests In Iran On September 21

קרדיט: איראן אינטרנשיונל

 

וכשמדברים על ניהול כושל של משק המים, אי אפשר שלא לדבר על האסון האקולוגי והסביבתי שקורה עם התייבשות ימת אורמיה אותה הזכרתי בעבר. בימים האחרונים שוב עולות מחאות בנוגע לימה המתייבשת, שלדברי מומחים שונים תתייבש לחלוטין עד סוף השנה תיעלם ומסרטון שעלה היום לרשת, של צילום אווירי מעל מה שנשאר מהימה, רואים את מעט המים בעומק של 10 סנטימטר בלבד שנשארו.
אוסיף שלפני מספר ימים, המשטר גירש מאזור האגם, קבוצת אנשים שבאו להתפלל למען הימה ואסר עליהם להתפלל במקום.

ולאחר שדיברנו על הדברים שמרגיזים את האיראנים ומוציאים אותם לרחוב, לסיום אספר לכם על ארבע צעירות אמיצות, שישבו להן ברחוב בטהראן, וניגנו את מנגינת דרנה ג’אן (درنه جان = Dareneh Jan) שיר עם – שיר אהבה ממחוז מאזנדראן, קהל קטן של עוברי אורח עצר כדי להקשיב, חלקם השאירו שטרות כסף לצעירות האמיצות והחייכניות, ורק אזכיר לכם שהצעירות האלה מסתכנות במעצר ואף במוות, ושצעירות לא מעטות נעצרו, הוכו, עונו, נאנסו ונרצחו על פחות מכך.

شــــادی | درنــــه جـــان - YouTube

קרדיט: ערוץ הטלגרם מבט למזרח התיכון    קרדיט לתמונה: רשתות חברתיות