"חושך מצרים" כמשל: הפסקות חשמל בלתי פוסקות משגעים את האזרחים

מזה כשבועיים סובלים המצרים מהפסקות חשמל, במקביל לגל חום כבד שפקד את המדינה, מה שיצר מצב של כעס שלעיתים  מלווה בלעג מר על התנהלות השלטונות , במיוחד לאחר שנים של עבודה של חברת החשמל בעלות של מיליארדי דולרים. 

ראש ממשלת מצרים, מוסטפא מדבולי, הודיע ​​ביום חמישי על המשך הפסקות החשמל ברחבי המדינה במטרה להפחית עומסים על הרשת בשל מזג האוויר החם, חסר התקדים, וביקש מעובדי הממשלה לעבוד מהבית ביום ראשון בכל שבוע. במהלך החודש הבא.

מצרים, כמו מדינות רבות בעולם, עדה לגל חום שהחל לפני עשרה ימים, כאשר טמפרטורות היום מגיעות ליותר מ-45 מעלות צלזיוס בחלק מהאזורים במדינה, כך לפי הרשות המטאורולוגית המצרית.

מדבולי אמר במהלך ועידה, ביום חמישי, כי הפסקות חשמל עשויות לנוע בין שעה לשעתיים ביום, "לכל היותר". עם זאת, במהלך הימים האחרונים אישרו תושבים, בין אם בדלתא של הנילוס, בדרום או בשכונות קהיר, כי ההפסקה עלתה על שעתיים, וזאת חוזר מדי יום.

 

הפסקת החשמל מזכירה את המשבר שהיה במדינה בעידן הנשיא האסלאמיסט המנוח, מוחמד מורסי, כאשר הפסקת החשמל והמחסור בדלק עוררו זעם בקרב המצרים, מה שהביא אותם להפגין נגד שלטונו של מורסי עד שהצבא פיטר אותו ביולי 2013. 

לאחר מכן, מצרים פיתחה את משק החשמל באמצעות חוזה ב-2015 עם חברת "סימנס" הגרמנית להקמת שלוש תחנות כוח ענקיות בהשקעות בהיקף של כשבעה מיליארד דולר. קיבולת רשת החשמל גדלה עד שהייצור הנוכחי שלה הגיע לכ-60,000 מגה-ואט , כפול ממה שהיה  ( 29,000 מגה-ואט) במהלך השנים 2012/13. 

"מנהלת הפסקות החשמל":

لماذا تنقطع الكهرباء؟ أنت تسأل وساخرو مصر يجيبون | Radiosawa

קרדיט: רדיו סוא

 

"הם צוחקים" 

הערות סרקסטיות על הפסקות החשמל הופיעו בפלטפורמות המדיה החברתית.

בהתייחס למשבר, כתב נגיב סוויריס, אחד מאנשי העסקים העשירים במצרים, דרך חשבונו באתר "X" (לשעבר טוויטר), והתייחס למשבר, "כשאדיסון, ממציא החשמל, מת ב-1931, החשמל בעולם היה כבוי לדקה לכבודו", והוסיף: "מצרים ולבנון עדיין מכבדים את האיש כל יום".

משתמשי פייסבוק אחרים הגיבו: "הם צוחקים", קיצור של פתגם הסלנג הפופולרי, "הם צוחקים בזמן שהם בוכים".

פעיל זכויות האדם הבולט, מחינור אל-מסרי, כתב "הפחתת עומסי החשמל מוטלת על חשמל בלבד, ולא על חשבונות החשמל".

 

אסלאם אל-מסרי בן ה-36 אמר במרירות לסוכנות הידיעות הצרפתית, "מדוע אנחנו מייצאים גז לאירופה וחיים בחושך?"

הוא גם התייחס להחלטת הממשלה להחריג את אזורי החוף מלוח הפסקת החשמל כדי לא להשפיע על התיירות, ואמר: "אני חושב שבמדינות אחרות נותנים עדיפות לאזרח".

תפוקת הגז במדינה זינקה, לטענת הרשויות, ל-69.2 מיליארד מ"ק ב-2021/2022, ואיתו יצוא הגז הטבעי, שהגיע בשנתיים אלו לערך של כשמונה מיליארד דולר, לעומת 0.6 מיליארד דולר ב-2013/14.

מצרים, עם אוכלוסייה של 105 מיליון תושבים, שליש מהם חיים מתחת לקו העוני, עובר בימים אלו משבר כלכלי כבד ביותר.

كاريكاتير انقطاع الكهرباء مصر / نجم

קרדיט: אלחורה   קרדיט לתמונה: אלערבי