סעודיה מזרימה סיוע חירום לכלכלת פקיסטן הקורסת. תמורת מה?

שר האוצר הפקיסטני, איסק דאר, אמר היום, יום שלישי, כי סעודיה הפקידה שני מיליארד דולר בחשבון הבנק המרכזי של פקיסטן.

השר הפקיסטני הוסיף: "אני מודה לסעודיה בשם ראש הממשלה ומפקד הצבא", והוסיף כי הכסף הזה יוביל לשיפור בכלכלה בעתיד, לפי רויטרס.

סוכנות העיתונות הסעודית (SPA) ציינה מוקדם יותר כי הממלכה עשויה להעלות את השקעותיה בכלכלה הפקיסטנית לכ-10 מיליארד דולר, בנוסף להעלאת תקרת ההפקדות שלה בבנק המרכזי של פקיסטן ל-5 מיליארד דולר.

יורש העצר הסעודי, הנסיך מוחמד בן סלמאן, בחן אפשרות להגדלת ההשקעות הסעודיות בפקיסטן, וביקש מהקרן הסעודית לפיתוח להגדיל את תקרת הפיקדונות הסעודים בבנק המרכזי של פקיסטן במסגרת התמיכה בכלכלת איסלמבאד אשר מתמודדת עם קשיים, לפי (SPA).

בחודש שעבר הודיעה קרן המטבע הבינלאומית שפקיסטן יכולה לקבל הקלה זמנית מהחוב הזר האדיר שלה בהלוואה של 3 מיליארד דולר.

הכלכלה הפקיסטנית סובלת ממשבר מאזן תשלומים בתקופה שבה איסלמבאד מנסה לפרוע את החוב הזר העצום שלה, כאשר חודשים של כאוס פוליטי הניסו משקיעים מהמדינה, לפי AFP.

האינפלציה זינקה והרופי ירד לשפל שיא מול הדולר, בזמן שהמדינה נאבקת לממן את היבוא, מה שהוביל לירידה משמעותית בייצור התעשייתי.

"אני שמח לדווח שצוות קרן המטבע הבינלאומית הגיע להסכם עם הרשויות הפקיסטניות על הסדר ", אמר בכיר קרן המטבע הבינלאומית נתן פורטר בחודש שעבר.

מועצת המנהלים של קרן המטבע הבינלאומית תצטרך לאשר את ההסכם עד אמצע יולי, לפי פורטר.

סכום זה מביא ל-111 אחוז את המכסה של פקיסטן בקרן המטבע הבינלאומית.

מאז נובמבר האחרון, המשא ומתן של פקיסטן עם קרן המטבע הבינלאומית על הנתח האחרון של הלוואה של 6.5 מיליארד דולר שהוסכם ב-2019 נתקע, כאשר הממשלה ביצעה שינויים ברגע האחרון בתקציב הציבורי כדי לנסות לעמוד בתנאי ההסכם.

קרדיט: רשת אלחורה

 

הערה: לא מן הנמנע כי הזרמת הכסף הסעודי לפקיסטן באה בעקבות הסדר חשאי בין 2 המדינות בתחום הגרעין ובמיוחד כאשר ברור לכולם כי איראן נמצא כפסע לפני השלמת פרוייקט הגרעין שלה שסעודיה כה חוששת ממנה. ההערכה כי פקיסטן הרחיבה את ארסנל הגרעין העומד לרשות הסעודים, שכבר חלקו עומד לרשותם מזה שנים רבות.

אפשר גם שחלק מהכסף יביא ידע פקיסטני לפרוייקט הגרעין שסעודיה כה לוחצת על ארה"ב להעניק לה גושפנקא רשמית לכך.

יש לציין כי גם מצרים נמצאת במצב כלכלי דומה לזה של פקיסטן כולל משבר מטבע זר קשה , מה שאילץ אותה לבקש סיוע חרום מסעודיה שניאותה לכך רק אחרי שמצרים הסכימה להחזיר 2 איים , סנפיר וטיראן , לחזקת סעודיה.

סעודיה לא נותנת כסף חינם!!

المشروع الوطني للطاقة الذرية | King Abdullah City for Atomic and Renewable  Energy

קרדיט לתמונה: ממשלת סעודיה