בכיר סורי:ירדן לוחצת לפתיחה מהירה של מעברי הגבול

בכיר במשטר הסורי אמר כי ירדן נפגעת יותר גדולה מסוריה מסגירת מעבר הגבול בין 2 המדינות וכי סוחרי ירדן לוחצים על ממשלתם לפעול ביתר שאת לפתיחת המעבר.

אמצעי תקשורת בסוריה,המקורבים למשטר, טוענים כי דווקא הירדנים הם אלו שלוחצים לפתיחה מהירה של מעבר הגבול וכי ירדן מבקשת מסוריה לפעול במהירות על מנת להשתלט על מעבר הגבול ולאפשר פתיחתו.

ראש לשכת התעשיינים בדמשק – סאמר אלדבס – צוטט באומרו כי לאחרונה בקרה משלחת של אנשי עסקים ירדנים בדמשק והם אמרו לו שהם פועלים אצל ממשלת ירדן לפתוח את הגבול עם סוריה.

"הנזק הנגרם לירדן,עקב סגירת מעברי הגבול בין 2 המדינות הרבה יותר גדול מאשר הנזק הנגרם למשטר הסורי" הוסיף סאמר.

ברקע הדברים מו"מ שלא עלה יפה, בתיווך הרוסים,בין ממשלת ירדן למורדים השולטים על מעבר "נציב" מדרום לעיר דרעא.

המורדים מסרבים להרפות מקלף כלכלי מכריע היכול לעזור להם לשקם את כל דרום סוריה היות ודרך מעבר זה עוברים סחורות במאות מיליוני דולרים והמכס הנגבה הוא הוא המקור המרכזי למימון החזרת דרום סוריה לחיים כפי שהיו להם קודם לכן.

ממשלת סוריה כבר ניסתה מספר פעמים לכבוש בכוח הזרוע את המעבר אך נכשלה.

במו"מ עם המורדים היא כבר הייתה מוכנה להפריש אחוזים ניכרים מההכנסות לטובת שיקום דרום סוריה אך המחלוקת סביב אותו סכום הביא לסיכול העסקה.

בעצם פרסום הדרישה הירדנית מנסה משטר אסד ללחוץ על ממשלת ירדן,הפטרונית של ארגוני המורדים בדרום סוריה, ללחוץ עליהם לעשות ויתורים במו"מ ולהגיע להסכם שיאפשר למשטר הסורי לקבל הכנסות של מיליונים לקופתו הריקה שהוא כה זקוק להם.

Damascus: Jordan

כתיבת תגובה