תגובת ישראל הרשמית להודעת בית הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג

כ"ד בשבט תשפ"א
6 בפברואר 2021

הודעה מטעם היועץ המשפטי לממשלה

שלום רב,
להלן הודעת היועץ המשפטי לממשלה בעקבות החלטת בית הדין הפלילי הבין-לאומי:
אמש (05.02.2021) פרסם מותב שופטים של בית הדין הפלילי הבין-לאומי את החלטתו בעניין היקף סמכות השיפוט הטריטוריאלית של בית הדין על נושאים הקשורים לסכסוך הישראלי-פלסטיני. כפי שפורסם בעבר, עמדת היועץ המשפטי לממשלה היא שבית הדין הפלילי הבין-לאומי נעדר כל סמכות בעניין זה, וזאת, בין היתר, משום שאין מדינה ריבונית פלסטינית, אין שטח ששייך למדינה כזו, ומשום שממילא אין לרשות הפלסטינית כל סמכות שיפוט ביחס לישראלים (להרחבה ראו את חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה מיום 20.12.19). עמדה זו זכתה לתמיכה מצד מדינות מרכזיות ומומחים משפטיים בעלי שם, אך שופטי הרוב בהחלטתם בחרו להתעלם מרבות מהטענות המשפטיות כבדות המשקל שהועלו בהקשר זה.
מדינת ישראל היא דמוקרטיה שומרת חוק בעלת מערכת משפט עצמאית. מדינת ישראל מחויבת לערכי היסוד של המשפט הבין-לאומי, ויודעת לבחון באופן עצמאי טענות להפרות של הדין. גם מטעם זה אין כל מקום להתערבותו של בית הדין בעניינים המסורים לסמכותה הריבונית של מדינת ישראל.
הניסיונות לגרור את בית הדין לעסוק בסכסוך הישראלי-פלסטיני מוכרים ומטופלים מזה זמן רב על-ידי הגורמים המדיניים והמשפטיים הרלוונטיים, שנערכו לכל ההתפתחויות האפשריות בזירת בית הדין. היועץ המשפטי לממשלה וצוותו ימשיכו לסייע לממשלת ישראל ולאזרחי המדינה להתמודד עם כל תרחיש אפשרי בזירת בית הדין הפלילי הבין-לאומי.
בברכה,
נועם שרביט, עו"ד
מ"מ ראש מחלקת הדוברות
אגף דוברות הסברה ותקשורת, משרד המשפטים

תגובת שרת התפוצות עומר ינקלביץ':
החלטת בית הדין הפלילי בהאג אומללה, נגועה באנטישמיות ומהווה פרס לטרוריסטים ושונאי ישראל ברחבי העולם. לוחמי צה"ל עושים לילות כימים כדי להגן על העם היהודי במדינתו היחידה ולמוסר הלחימה שלהם אין אח ורע. מולם ניצבים מחבלים מוגי לב שמתחבאים מאחורי אזרחים. אין בית דין בעולם שמסוגל לערער על הקשר הנצחי של עם ישראל לארץ ישראל. התוצאה היחידה של החלטת בית הדין תהיה אובדן הלגיטימיות שלו בעולם כולו.

קרדיט לתמונה: OSEVENO