אסון בהתהוות בשונית המחסום הגדולה באוסטרליה

שונית המחסום הגדולה באוסטרליה, אחד מפלאי הטבע הגדולים ביותר בכדור הארץ, איבדה מחצית מהאלמוגים ב-25 השנים האחרונות, וזאת בשל המשך התחממות כדור הארץ.

המדענים במרכז ARC למצוינות בלימודי ריף אלמוגים בקווינסלנד בחנו את מושבות האלמוגים בשונית הענקית, אשר משתרעת לאורך של 2,300 ק”מ, בשנים 1995 עד 2017. במאמר שפרסמו בכתב העת Proceedings of the Royal Society, הם ציינו כי התצפיות זיהו שכל המושבות איבדו לפחות מחצית מהאוכלוסיה.

“גילינו שמספר האלמוגים הקטנים, הבינוניים וגדולים בשונית קטן ביותר מ-50 אחוז מאז שנות התשעים”, אמר פרופ’ טרי יוז, אחד ממחברי המחקר. “התוצאות שלנו הראו שהיכולת של השונית להתאושש נפגעה בהשוואה לעבר כי יש פחות תינוקות, ופחות בוגרים גדולים שמתרבים”, הוסיף אנדי דיטזל, דוקטורנט בתוכנית למצוינות.

לפי המחקר, עליית טמפרטורת המים, ובמיוחד השיאים שנשברו בשנים 2016 ו-2017, היו גורם משמעותי בהלבנת האלמוגים, תהליך שבו הם מאבדים מצבעם ומתים, ולכן המסקנה שלהם היא שהדרך היחידה לעצור את היעלמות האלמוגים מהשונית היא צמצום פליטת גזי החממה.

“אין זמן להפסיד”, אמר יוז. “אם נוכל לשלוט בהתחממות סביב 1.5 עד שתי מעלות מעל הרמה לפני העידן התעשייתי, בהתאם להסכם פריז, אז עדיין תהיה לנו שונית. אבל אם הטמפרטורה תעלה בשלוש עד ארבע מעלות, אז לא נוכל לזהות את השונית”.

איפה נמצאת שונית האלמוגים הגדולה בעולם? - אנציקלופדיית אאוריקה

קרדיט: ד״ר חיים איסרוביץ, ערוץ מבט עולמי בטלגרם