לישראל עומדת אפשרות חוקית על פי החוק הבין לאומי לתקוף את איראן ולמנוע ממנה  נשק גרעיני

לישראל עומדת אפשרות חוקית על פי החוק הבין לאומי לתקוף את איראן ולמנוע ממנה  נשק גרעיני

השימוש בכוח כנגד איראן ע”י ישראל מוגן בחוק הבין לאומי .

איראן תקפה את ישראל ועשתה הכול מלבד לשמור על חוקי המלחמה הבין לאומיים .

מדינה שמאימת על מדינה באיום קיומי ותוקפת מדינה גרעינית חייבת לשלם על מעשיה .

במידה ואיראן תכריז על עצמה כמדינה גרעינית ישראל לא תוכל עוד לתקוף את איראן מפני שסעיפי החוק הבין לאומי אוסרים על פעולה כזאת שתגרור הרס מוחלט בשני הצדדים .

ולכן  לישראל עומדת הזכות החוקית להגיב לאיראן גם אם זו מאיימת בפעולת תגמול נוספת , בעוד שההגנה האקטיבית של ישראל הצליחה להפליא לעמוד נגד התקפות הטילים והמל”טים האיראניות, לישראל יידרשו אמצעים התקפיים יותר .

הדיפת מתקפה כצעד הגנתי לעולם לא יכולה להוות  מספיק כצעד התקפי . החוק הבין לאומי לא מגביל את ישראל להשיב מתקפה כנגד המדינה התוקפת .

אי אפשר להגביל את ישראל ואת תגובתה הנגדית להתקפות האיראניות הנוכחיות ולהפוך זאת לאסטרטגיות פסיביות של יירוט.

מעבר לכל שאר השיקולים האסטרטגיים , ההתקפות האיראניות, בין אם הן תפסקנה ובין אם הן ימשכו, מאפשרות לישראל הזדמנות להציל חיים של אזרחיה כעת, בטרם איראן הופכת להיות גרעינית. פעולות מוקדמות (לסיכול פרויקט הגרעין) – מותרות, כי פעולות כנגד פרויקט הגרעין של אויב שכבר גרעיני  בהמשך תהיינה אסורות בתכלית .

הכותב הוא מר  פרופסור אמריטוס למדעי המדינה והמשפט הבין בינלאומי מאוניברסיטת פרדו בוגר אוניברסיטת פריסטון ( הנחשבת מבין האוניברסיטאות הטובות והיוקרתיות בעולם) .    תרגם: ערוץ הטלגרם המשקיע ששוקע     קרדיט לתמונות: רשתות חברתיות