חיתוך מצב בגבול הצפון: גרסאות צה"ל מול חיזבאללה

נראה כי כל צד בחזית הצפון מדבר למעשה ל"קהל חסידיו" תוך שהוא רוצה לאותת להם ש"יש תמורה בעד האגרה".

על פניו נראה כי בעוד ישראל פועלת לקזז יכולות צבאיות מארגון חיזבאללה החונה על גבול דרום לבנון , חיזבאללה עצמו עסוק בהרס לשם הרס , אוי כדי לאותת לישראל ולעולם הערבי ש"הנה אנחנו נוקמים את הרס עזה", אך למעשה הם שומרים על "כללי המשחק" ומגיבים רק לפי עוצמת תקיפות צה"ל, מה שמאותת היטב שאין ברצונם או בכוונתם לדרדר את המצב וכי תגובותיהם מתוחמות בזמן , זמן תקיפות צה"ל בעזה.

2 הצדדים מבינים היטב איך ייראו פני המלחמה , הרס עצום ב-2 הצדדים ושיקום ארוך ,כואב ורב סבל ל-2 העמים, ולכן נמנעים מלרוץ לתוף אש הקרב הכל בכל.

 

להלן חיתוך המצב כפי שנמסר ע"י דובר צה"ל:

3 אוגדות, 3000 מטרות ו-200 מחבלים מחוסלים: בצה"ל מסכמים את פעולותיהם עד כה בגבול לבנון ומעבירים מסר עבה לחזבאללה – אנחנו מוכנים | סיכום היום ה-120 ללחימה בגזרה הצפונית.

דובר צה"ל, תת אלוף דניאל הגרי, נשא הערב הצהרה ארוכה במיוחד שעסקה בסקירת המצב השורר בגבול לבנון, ותגובת צה"ל מנגד המתפרסת על פני שלושה מאמצים עיקרים.

המאמץ ההגנתי:

תחילה ציין הגרי כי צה"ל עיבה את האוגדה המוצבת בגזרה דרך קבע בשתי אוגדות נוספות, כך שכיום פרוסים לאורך גבול לבנון עשרות אלפי חיילים במערכים השונים. ביבשה, באוויר ובים. אלו בולמים (ככל שניתן) את תקיפות חזבאללה במרחב, החל מירי נ"ט ושיגורי רקטות לעורף ועד ניסיונות חדירה לשטח ישראל.
ע"פ צה"ל, עד כה מתחילת הלחימה הותקפו 150 חוליות טרור, הכוללים למעלה מ-200 מחבלים ומפקדים בחזבאללה. "המדיניות שלנו ברורה – מי שיהווה איום יותקף"

המאמץ ההתקפי:

ע"פ הגרי, מאז תחילת הלחימה תקף צה"ל למעלה מ-3,400 מטרות בדרום לבנון, המתחלקים לשלושה מערכים עיקרים.

1. כוחות חזבאללה בקו הגבול: הותקפו כ-120 עמדות תצפית ותקיפה שחלקן שימשו את חזבאללה בלחימה ומרביתם תוכננו לשמש את הארגון ביום פקודה.

2. מחסנים ואמצעי תקיפה: מתחילת הלחימה הותקפו כ-40 מחסני אמל"ח ונשק שחזבאללה הסתיר לאורך הגבול. ע"פ צה"ל, מחסנים אלו הכילו רקטות וטילים לטווחים שונים, כטב"מים, כלי נשק ומטענים.

3. מפקדות צבאיות של חזבאללה: מתחילת המלחמה הותקפו 40 מפקדות מאויישות של הארגון, שהן לב הפעילות המבצעית של הארגון.

בנוסף, הותקפו מערכים אחרים וחשובים לא פחות.

* המערך האווירי: מתחילת המלחמה הותקפו מספר יעדים של היחידה האווירית של חזבאללה, המשגרים מעת לעת כלי טיס בלתי מאויישים לשטח ישראל. בין היעדים שהותקפו: מסלול תעופה לשיגור כטב"מים, מחסני נשק ואמצעי לחימה, וכן חוסלו מספר מספר פעילים ביחידה, בהם אחראי היחידה האווירית בגזרת דרום לבנון.

* מערך ההגנה האווירית: הותקף אתר לאחסון טילי נ"מ מתקדמים, אותו חזבאללה הסתיר, אשר נועדו לפגוע במטוסי חיל האוויר.

בשלב זה אומר הגרי כי צה"ל תוקף סוגים שונים של מערכים השייכים לחזבאללה. רגישים יותר, שאת חלקם לא יכול לחשוף מפאת ביטחון מידע.

מאמץ המוכנות:

ע"פ הגרי, מזה ארבעה חודשים, פיקוד הצפון בשיתוף עם חיל האוויר, אגף המודיעין, חיל הים ונוספים, נערכים ומתאמנים בשורת תרגילים לכוחות צה"ל, בסדיר ובמילואים. כדי להבטיח כי בהינתן פקודה – הצבא יהיה מוכן להתקפה באופן מיידי.

"כל המאמצים שתיארתי, הביאו לכך שהמציאות הביטחונית בצפון מתעצבת כבר בימים אלו, ותמשיך להתעצב בהמשך", אומר הגרי. "לא נחזור למציאות הביטחונית כפי שהייתה ב-6 באוקטובר כאשר חיזבאללה מאיים על תושבי הצפון ומרמה את העולם. חיזבאללה טעה כשהחליט להתייצב לצד חמאס, לצד חוטפי ילדים ואנסים, ולתקוף את ישראל ללא כל עילה מוצדקת"

"אני רוצה לפנות אליכם תושבי הצפון, למרות האתגר והמחיר הקשה שאתם משלמים בחודשים האחרונים, גיליתם סבלנות, אורך רוח ותעצומות נפש יוצאות דופן. מוטלת עלינו החובה להבטיח ביטחון בגבול הצפון כך שתוכלו לשוב לבתיכם. זה אתגר מורכב ויש עוד דרך לעבור, עד שהמצב הביטחוני יאפשר את חזרתכם".

ק"מ מגבול הצפון: צה"ל חשף עמדת תצפית שישית של חיזבאללה

 

להלן חיתוך המצב כפי שנמסר בתגובה להודעת דובר צה"ל  ע"י חיזבאללה:

בחזבאללה משיבים לישראל: "ביצענו למעלה מ-900 פעולות לאורך הגבול" | סיכום היום ה-121 ללחימה בחזית הצפונית.

במה שנראה כמו תגובה מנגד להצהרת דובר צה"ל אמש, פרסם ארגון הטרור חזבאללה אינפוגרפיקה מעודכנת המסכמת את "הישגי הארגון" על פני 120 ימי לחימה.

לטענת חזבאללה, מאז תחילת הלחימה ביצעו פעילי הארגון 961 פעולות לאורך הגבול, בממוצע של 8 ליום. אותם פעולות הגיעו בשיאן ל-26 במספר בעוד היו ימים בהם המספר צנח ל-2 בלבד.

ע"פ הארגון, במסגרת הפעולות הצבאיות הותקפו 56 כלי צבאיים, בהם 24 טנקים ו-28 נגמ"שים, זאת בנוסף ל-500 מרחבים ומבנים המשמשים כשטחי כינוס, 26 עמדות תצפית ו-178 פעולות שכוונו למוצבים.

עוד הותקפו לטענת חזבאללה 237 אמצעים טכנים לאורך הגבול, 2 מפעלים צבאיים, 14 סוללות ארטילריה, 2 סוללות כיפת ברזל וכן הופלו 5 כטב"מים של חיל האוויר ובוצעו 25 פעולות נגד גדר המערכת.

לדברי ארגון הטרור, אותם פעולות בוצעו בעזרת 72 אמצעי לחימה שונים ובהם:
323 פצמ"רים
244 רקטות
68 פיגועי צליפה וירי מקלעים
40 טילי נ"מ
23 כטב"מים
385 טילים מונחים (נ"ט)
85 רקטות/טילים מדוייקים
ו-9 פעולות של "חיל ההנדסה"

כעת מגיעה גולת הכותרת. לטענת חזבאללה, כתוצאה מאותן פעולות "נהרגו או נפצעו יותר מ-2000 אזרחים". עוד נכתב בגרפיקה כי מספר המפונים הישראלים עומד על 240 אלף בעוד ישראל הכריזה על 81 אלף אזרחים בלבד.

פירקנו. עכשיו נרכיב וננסה לסכם:

לאחר שנזנחה תקשורתית בתקופה האחרונה, הזירה הלבנונית חוזרת לכותרות, שברקע דיונים קדחניים על עסקה מול חמאס וסבב דיונים חדש בהובלת המתווך האמריקאי, עמוס הוכשטיין, סביב סוגיית הרחקת חזבאללה מהגבול עם ישראל.

אלו גורמים לכל אחד מהצדדים לעצור לרגע, לסכם מה היה עד כה עבור דעת הקהל הפנימית, ולאיים באמצעות הנתונים שנאספו על הצד השני לבל ימשיך בפעולותיו.

כפי שניתן לקרוא באופן ברור, בחזבאללה מעצימים את רף הנפגעים הישראלים וכן גם את המפונים באמתלה שהדרג המדיני וצה"ל משקרים ולא חושפים את מה שבאמת קורה בשטח.
גם אם נתייחס למניין הפעולות שהארגון טוען שביצע, הרי שישראל תקפה פי 3 מכך בכמות וכנראה גם באיכות.

אם לא יהיו שינויים דרמטיים, הגעתו של הוכשטיין לאיזור נועדה לכישלון ומייצרת למעשה מצג שווא של ניסיון אחרון להגיע להסכם בצורה דיפלומטי, בעוד אותם שיחות רק ימרחו את הזמן במקרה הטוב.

כפי שכתבנו לא פעם, וכך גם ההערכה המעודכנת בישראל, נראה שפעולה צבאית נגד חזבאללה, גם אם מוגבלת בהיקפה, הולכת ונהפכת לנגד עיננו לעובדה מוגמרת.

נסיים במילים של דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי: "זה אתגר מורכב ויש עוד דרך לעבור עד שהמצב הביטחוני יאפשר את חזרת תושבי הצפון לבתיהם".

קרדיט : ערוץ הטלגרם המוח'אבראת    קרדיט לתמונות: דובר צה"ל