האם נלגום יין מזני גפן עתיקים? "שרידי יין" בני 5,000 שנה נמצאו במצרים

האם בקרוב נשתה יין שהופק מענבים שגודלו מצמחים ששובטו מגידולים שהשתמשו בהם להפיק יין לפני 5000 שנה? לא מן הנמנע.

באופן תאורטי וגם מעשי הדבר בהחלט אפשרי כי הידע כבר נמצא בידי הדור שלנו.

משרד התיירות והעתיקות המצרי הודיע ​​ביום ראשון על גילוי של מאות צנצנות סגורות שמעולם לא נפתחו, ובהן שרידי יין, בנוסף לגילוי של קבוצה נוספת של רהיטי קבורה – כך דיווחה רשת הטלוויזיה האמריקאית "אלחורה".

חלק מהגילוי הארכיאולוגי בנפת סוהג

קרדיט: ממשלת מצרים

 

המשרד מסר בהצהרה כי התגלית הארכיאולוגית החדשה נחשפה על ידי משלחת ארכיאולוגית מצרית-גרמנית-אוסטרית שעבדה בקברה של המלכה מריט, לא מהשושלת הראשונה, באזור אום אל-קעב באבידוס, סוהג (أم القعاب بأبيدوس بسوهاج ), בדרום מִצְרַיִם. 

המזכיר הכללי של מועצת העתיקות העליונה של מצרים, מוסטפא ווזירי, חשף כי "הקנקנים שהתגלו גדולים בגודלם ובמצב שימור טוב, וששרידי היין שנמצאו בתוכם הם בני כ-5,000 שנה". 

המשרד פרסם בעמוד הפייסבוק שלו מספר תמונות מהאתר ומהצנצנות שנמצאו.

חלק מהעבודה השוטפת בקברה של המלכה מריט לא מהשושלת הראשונה באזור אום אל-קעב באבידוס, סוהאג

קרדיט לתמונות: משרד העתיקות – ממשלת מצרים

 

בעמוד הרשת החברתית צוטט מנהל המכון הגרמני בקהיר, דיטריך ראו, שאמר שעבודות החפירה בבית הקברות הצליחו לחשוף גם מידע היסטורי חדש על חייה של המלכה ותקופת מלכותה. 

הוא הסביר כי עיון בכתובות על אחת הלוחות שנמצאו בתוך הקבר העלה כי למלכה היה מעמד גדול, שכן היא הייתה אחראית על משרדי הממשלה המרכזיים.

ראשת הנציגות הגרמנית, כריסטיאנה קולר, ציינה כי מחקרים שנערכו על הקבר העלו כי קברה של המלכה נבנה מלבנים גולמיות, חימר וקרשי עץ, וכי ייתכן שהמלכה היא האישה היחידה מהשושלת הראשונה שעברה היה מלכותי. עד כה נחשף קבר באבידוס, והוא נמצא בסמוך לקברה. כמו כן ישנה קבוצה של 41 קברים לאנשי החצר ולמשרתיהם, המעידה על כך שהקברים הללו נבנו בתקופות שונות.

צנצנות יין בנות 5,000 שנה

קרדיט לתמונות: רשתות חברתיות