מידע סודי שנחשף: נמל לטקיה לאיראן כפיצוי על הנמל "הרוסי" של טרטוס

ממידע סודי שנחשף התברר כי "בהינתן שהצד האיראני לא הביע רצון להשקיע ולפתח את נמל טרטוס לאחר תום המועד שנקבע על ידי הצד הסורי, שלושה חודשים לאחר חתימת ההסכם הכולל למען שיתוף פעולה כלכלי סורי-איראני ב-2015, הצד הסורי מסר את כל נושא ההשקעות והניהול של נמל טרטוס לידי הצד הרוסי.   

לפי המידע שדלף, פרויקט מסירת הניהול וההשקעה של נמל לטקיה לצד האיראני, כחלופה לנמל טרטוס, הועלה לסדר היום, לאחר מחקרים קפדניים.

באשר לחשיבותו של נמל לטקיה, מהמידע עולה כי בנוסף להשגת האינטרסים הפיננסיים של איראן, נמל לטקיה מספק דריסת רגל, דומיננטיות ופיקוח אסטרטגי על חופי הים התיכון.

על פי המידע, נמל לטקיה, הכולל חמישה רציפי עגינה, משתרע על פני שטח קרקע של 67 דונם, עם כושר שילוח של עד 100,000 TEU (מכולת ספנות באורך 20 רגל).

עוד עולה כי המשטר האיראני קיים פגישות רבות עם שר התחבורה הסורי, אשר הובילו בסופו של דבר להעברת ניהול נמל לטקיה לידי האיראנים לאחר סיום החוזה עם החברה הצרפתית בהחודש העשירי של 2019 ."

לפי המידע, "בהינתן הסכמת הצד הסורי להאריך את החוזה של נמל לטקיה עם חברת CMA הצרפתית לתקופה של חמש שנים (מסיבות הקשורות לכוח עליון), סוגיית העמדת הנמל לשליטה איראנית הייתה נדחית בחמש שנים נוספות, אך ממשלת סוריה הסכימה לשלם חלק מהכנסות הנמל כדי לכסות חובות לאיראן, וסוכם עם שר האוצר וראש הבנק המרכזי איך להחזיר לאיראנים את החובות מהכנסות הנמל במהלך חמש השנים הבאות (מ-2019 ואילך).

המידע שנחשף מאשר כי המשטר האיראני כבר קיבל את חלקו בהכנסות מנמל לטקיה בשנים 2019, 2020 ותשעה חודשים של 2021.

באשר למכשולים בפני התקדמות התוכניות האיראניות בעניין זה, המידע החדש מעיד על חשש המשטר הסורי ממסירת נמל לטקיה לאחת מחברות ההפעלה האיראניות מחשש שזה יפגע בנמל לטקיה.

קרדיט: סוריה טי וי  קרדיט לתמונה: רשתות חברתיות