איראן: מילה על הגברת לחץ, סיורי חופים, וכדורגלן שמת מחום

כבר כתבתי לכם לאחרונה שהמשטר האיראני מגביר את הלחץ לקראת יום השנה לרצח מהסא אמיני ופרוץ מחאת החופש והדרישה להחלפת המשטר, וכבר גם אמרתי שלמרות הכל המחאה ממשיכה בעוצמות שונות ובדרכים מגוונות.

במסגרת הגברת הלחץ על האיראנים, המשטר מתגבר את כוחות המשטרה הרגילה ומשטרת המוסר, ואת יחידות הבסיג’, ביחידות צבא ומשמר הגבול שנפרסות במחוזות שונים, כגון בסיסתאן ובלוצ'סטן, ובכורדיסטן, אבל לאחרונה החלו גם בגיוס של יחידות משטרה חדשות, שפועלות לתגבור המשטרה, ותלוי למי מדוברי המשטר תרצו להאמין, מדובר ביחידות מתנדבים של מעין משמר אזרחי, או לחילופין ביחידות כח עזר למשימות שיטור, שגויסו בשכר.

יש בדוברי המשטר שמגדירים את היחידות האלה "משטרת כבוד" כי עיקר תפקידן הוא לוודא שנשות איראן יעטו חיג’אב במרחב הציבורי, ויעשו זאת "כמו שצריך".

 

כבר סיפרתי לכם שהמשטר מונע מסטודנטיות ללא חיג’אב להיכנס לאוניברסיטאות, ומנסה למנוע מבעלי חנויות ועסקים פרטיים לתת שירות לנשים שמעזות להיכנס לבית העסק ללא חיג’אב, וזה כולל גם בתי מרקחת, אבל אזכיר לכם שלאחרונה המשטר מנסה להכריח גם רופאים שלא לספק שירות רפואי לנשים ללא חיג’אב.

אתם כבר יודעים שכם בתחנות הרכבת השונות, הוגברה אכיפת חובת החיג’אב, ואין זה מחזה נפוץ לראות מקרים בהן נשים שלא מאפשרים להן להיכנס לתחנות הרכבת, ויש מביניהן שנעצרות, ויש נשים רבות שמתעמתות מול בריוני המשטר, ולפעמים הקהל מסביב בא לעזרת הנשים המותקפות, כמו הבוקר בתחנת הרכבת התחתית בשיראז, שסייעו לנשים להתחמק ולעבור את פקחי החיג’אב החדשים שמופעלים כפי הנראה מטעם העירייה, שניסו למנוע מנשים שלא היו לבושות בהתאם לדרישת משטר המולות, להיכנס לתחנה. הפקחים נראו אובדי עצות בסרטונים שהופצו ובהם נראית אישה מבוגרת שבגלל הלחץ התעלפה על המדרגות הנעות, ואמה הנראית בשנות השבעים מנסה לעזור לה.

כפי הנראה כבר שמעתם שעיריית טהראן גייסה 400 “אנשי ביטחון" שתפקידם לוודא שנשות טהראן יהיו לבושות בהתאם לדרישות המולות ויעטו לראשן את החיג’אב לפי החוק.

Hijab-Wearing Women In Iran Campaign Against Veil Enforcement

קרדיט: איראן אינטרנשיונל

 

וכאמור יש גיוס כוחות עזר חדשים למשטרת המוסר, לא רק בטהראן או בשיראז, וכך צדיקי המשטר החביב, גייסו במחוז מאזנדראן 400 שוטרי עזר חדשים (מתנדבים או בשכר, תלוי את מי שואלים), ולדברי חסן מופחמי שהרשטני (حسن مفخمی شهرستانی = Hassan Mofakhami Shahrestani) מפקד המשטרה במחוז מאזנדראן, אותם 400 צדיקים חביבים, בסך הכל יסיירו שבע שעות ביום לאורך חופי הים במחוז, יעירו למפרי חוקי הלבוש בחופים, ויזהירו אותם מילולית. לדברי מפקד המשטרה הנמרץ, יש צורך חיוני לעשות את הסיורים החשובים לביטחון הציבור ורווחת הנופשים בחופים, היות ומסתבר שיש חופים שונים "שאינם עומדים בסטנדרטים רבים".

לסיום אספר לכם שהיום החלו הרוחות באיראן לסעור מסיבה נוספת לכל הסיבות הרגילות.
בליל אמש, מת חוסאם נג'אד יוספי (حسام نژاد یوسفی = Hossam Nejad Yusefi) צעיר בן 16 שהיה שחקן כדורגל בעיר אבדאן (آبادانی = Abadan)
שבמחוז ח'וזסתאן. חוסאם הצעיר אושפז לפני כשלושה שבועות, ב 20 ביולי, לאחר שהתעלף לאחר כ 25 דקות משחק.

بیوگرافی حسام نژاد یوسفی فوتبالیست آبادانی +‎‌ علت درگذشت و فوت - جدید 1402  ⭐️شبونه

קרדיט: רשתות חברתיות

 

האיראנים כועסים לא רק כי החליט מי שהחליט שזה רעיון טוב לקיים את המשחק בין קבוצות הנוער של מעדוני הכדורגל קיאנוש (کیانوش = Kianoosh) ופאדידה (پدیده = Padideh) בשעות אחר הצהריים למרות החום הרב ששרר (כמעט 50 מעלות) כי במגרש בו תוכנן המשחק, אין תאורת לילה שמאפשרת לשחק בשעות החשכה הקרירות יותר…

האיראנים כועסים גם כי הפינוי של הנער שסבל ממכת חום לבית החולים התעכב כי לא היה אמבולנס במגרש ולכן הוגשה לו עזרה ראשונה שלא הייתה מספקת, ולפי חלק מהדיווחים הוא גם סבל מדום לב. האמבולנס הגיע לאחר זמן רב, ולאחר פינויו לבית החולים הוא כבר היה בתרדמת, והוא מת הלילה לאחר שבימים האחרונים הדרדר מצבו.

והאיראנים כועסים היות וזה לא שחקן הכדורגל הראשון שמת בתקופה האחרונה, ולא הספורטאי הראשון שנפגע או מת בגלל התנאים הירודים והמחסור בציוד מתאים לאימונים, משחקים ותחרויות, ולטיפול רפואי ראשוני במקרה של פציעה, או מכת חום כבמקרה זה.

دومین شوک به فوتبال آبادان؛ یک فوتبالیست دیگر درگذشت! | حسام - وانا نیوز

קרדיט: ערוץ הטלגרם מבט למזרח התיכון   קרדיט לתמונה: רשתות חברתיות