בריטניה מאשרת: נתקין מערכות "מעיל רוח" על טנקי הצ'לנג'ר המחודשים שלנו

טנקי צ'לנג'ר 3 הבריטיים המודרניים יצוידו במערכת ההגנה האקטיבית Trophy ( "מעיל רוח"). הבחירה לטובת המערכת הישראלית אושרה על ידי משרד ההגנה הבריטי.

משרד ההגנה הבריטי מתכוון לערוך מבחני הדגמה והסמכה של הצ'לנג'ר 3 עם מערכת Trophy בשנת 2024. משרד ההגנה הקצה 20 מיליון פאונד (26 מיליון דולר ארה"ב) לכך.

Trophy או ASPRO-A (קיצור של Armored Shield Protection – Active) היא מערכת הגנה אקטיבית לטנקים שפותח על ידי התעשייה האווירית והרשות לפיתוח חימוש רפא"ל.

המערכת נועדה להגן על טנקים מפני טילים נגד טנקים. לשם כך, הוא "יוצר" חצי כדור מעל הרכב הקרבי. המחשב המשולב של הטנק קובע את נתיב הטיסה של האיום ונותן פקודה להשמידו.

טנקי צ'לנג'ר 3 הבריטים מצוידים במערכת ההגנה האקטיבית Trophy APS מתוצרת ישראל

קרדיט לתמונה: רפא"ל

 

תחנת המכ"ם EL/M-2133 משמשת לאיתור וזיהוי התחמושת שבשימוש האויב. הוא מכיל ארבעה מערכי אנטנות פעילים בשלבים.

עבור צ'לנג'ר 3, בריטניה מתכוונת לחדש 148 טנקים. המודרניזציה הזו תתבצע על ידי Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL), שקיבלה כמעט מיליארד דולר בשנת 2021. צפוי שכל כלי הרכב הקרביים ייכנסו לשירות עד 2027.

הטנק יצויד בתותח L55A1 120 מ"מ ויקבל שריון מחוזק. המנוע המשודרג יאפשר לצ'לנג'ר 3 להגיע למהירויות של עד 60 קמ"ש. תכונה חדשה נוספת היא מערכת האזהרה E-LAWS, המתריעה בפני הצוות מפני קרינת לייזר של מערכת הנחיית האויב.

Trophy (countermeasure) - Wikipedia

קרדיט: ערביכ דפנס    קרדיט לתמונה: ויקיפדיה