מרוקו מבטלת את אירוח "פסגת הנגב" בגלל תוכניות ההתיישבות של ישראל

ה"טיימס אוף ישראל" דיווח, בציטוט של גורמים אמריקאים וישראלים, כי מרוקו החליטה לבטל את התוכניות לאירוח ישיבת השרים השנייה של "פורום הנגב" בחודש הבא, בתגובה למהלכי ישראל להרחבת פרויקטים של התנחלויות בגדה המערבית.

פגישת שרי החוץ של ישראל, איחוד האמירויות, בחריין, מרוקו, מצרים וארה"ב הייתה אמורה להתקיים במרץ האחרון, אך היא נדחתה מספר פעמים על רקע הסלמה של המתיחות בין הישראלים לפלסטינים, ובגלל "עצבנותם של בכירים ערבים על ממשלת הקיצונים של בנימין נתניהו".

העיתון ציין כי רבאט הסכימה לבסוף לקיים את ישיבת השרים בחודש הבא, בטרם חזרה בה מהחלטתה.

בהקשר זה אמר גורם אמריקאי, שדיבר בעילום שם: "לא נקבע מועד חדש, אך הפורום היה צפוי להתקיים באמצע יולי".

 

הבכיר האמריקני הוסיף, בראיון שלו לעיתון, כי הכרזתה של ישראל על תנופת התיישבות חדשה, ביום ראשון שעבר, הובילה ל"הורדה מהפסים של המפגש פעם נוספת".

ביום ראשון הודיע ​​שר האוצר הישראלי, בצלאל סמוטריץ', כי גוף ממשרד הביטחון האחראי על אישור הבנייה בהתנחלויות "יתכנס בשבוע הבא להצגת תוכניות ליותר מ-4,500 בתי חדשים".

שעות לאחר מכן, מוסיף העיתון, פרסמה ממשלת נתניהו החלטה המעניקה למעשה לשר האוצר "הקיצוני" סמכויות לאשר תוכניות בנייה בהתנחלויות בגדה.

העיתון ציין כי החלטה זו, שאושרה בישיבת הממשלה ביום ראשון בבוקר, ואשר נכנסת לתוקף באופן מיידי, מאיצה ומקלה מאוד על תהליך הרחבת ההתנחלויות הקיימות בגדה המערבית, ומלבינה רטרואקטיבית כמה מאחזים בלתי חוקיים.

 

העיתון קבע כי המאמצים הישראליים לחזק את נוכחותה בגדה המערבית "מהווים גם מכשול לכריתת הסכמי נורמליזציה נוספים עם מדינות במזרח התיכון, כולל סעודיה".

בהקשר זה אמר הבכיר האמריקני כי ייתכן ומהלכי ההסדרה לא ישפיעו ישירות על מאמצי ממשל ביידן לתווך הסכם נורמליזציה בין ישראל לסעודיה, "אבל הם מזהמים את האווירה".

בשנה שעברה אירח מדבר הנגב שיחות, ראשונות מסוגן, בין שר החוץ האמריקני, אנתוני בלינקן, לבין עמיתיו מישראל, מצרים, מרוקו, בחריין ואיחוד האמירויות, לאחר חתימת שלוש המדינות האחרונות על הסכמי "אברהם", והחלק השני של הפסגה היה אמור להתארגן במרוקו, בחודש הבא.

משרד החוץ המרוקאי לא הגיב לפניית אתר החדשות "אלחורה" להגיב לידיעה על ביטול אירוח פורום השרים.

התוכניות לאישור בנייתן של 4,560 יחידות דיור בחלקים שונים בגדה המערבית הוכנסו לסדר היום של מועצת התכנון העליונה הישראלית, המתכנסת בשבוע הבא.

 

"נמשיך לפתח התנחלויות ולחזק את השליטה הישראלית על הארץ", אמר שר האוצר הישראלי בצלאל סמוטריץ', המטפל גם בתפקידים ביטחוניים המעניקים לו תפקיד מכריע בניהול הגדה המערבית.

בעקבות ההחלטה החדשה, דובר משרד החוץ האמריקאי, מתיו מילר, הצהיר כי ארה"ב "מוטרדת מאוד" מכוונת ממשלת ישראל לאשר אלפי היתרי בנייה בגדה המערבית.

הדובר הוסיף כי וושינגטון קוראת לישראל לחזור לדיאלוג שמטרתו לעצור את ההסלמה.

"ארה"ב, בהתאם למדיניות ארוכת השנים שלה, מתנגדת לצעדים חד צדדיים כאלה שמקשים על מימוש פתרון שתי המדינות ומהווים מכשול לשלום", אמר הדובר בהצהרה.

 

דובר האו"ם אמר כי המזכ"ל אנטוניו גוטרש הפציר בישראל, ביום שני, להפסיק ולנטוש את מה שהוא תיאר כהחלטות מטרידות בנוגע לפעילות ההתנחלויות בגדה המערבית.

"המזכ"ל שב ומדגיש שההתנחלויות מהוות הפרה בוטה של ​​החוק הבינלאומי. הן מהוות מכשול מרכזי להשגת פתרון שתי מדינות ושלום צודק בר קיימא ומקיף", הוסיף סגן דובר האו"ם פרחאן חאק, וכי "הרחבת ההתנחלויות הבלתי חוקיות הללו היא מניע מרכזי של מתח ואלימות ומגבירה מאוד את הצרכים ההומניטריים".

قمة النقب تظهر شرعية إسرائيل والمصلحة المشتركة للتعامل مع إيران - تايمز أوف  إسرائيل

קרדיט: אלחורה