סוריה לא מתירה להנהגת החמס לחזור לדמשק למרות "שיקום היחסים"

גורם רשמי בתנועת "חמאס" הפלסטינית חשף כי המשטר הסורי בירך על המהלך לשיקום היחסים עם התנועה, אך סירב להחזרת מנהיגיה לדמשק.

אתר "אל-מוניטור" ציטט את המנהיג שמאשר כי ההחלטה לחדש את היחסים עם המשטר הסורי הגיעה פה אחד בתוך ההנהגה המדינית והצבאית ובמועצת השורא, לאחר חודשים של דיונים פנימיים.

על פי האתר, היחסים בין "חמאס" למשטר לא ישובו למה שהיו לפני 2011, מה שמסביר כי נראה כי המשטר אינו מוכן לסבול את הנהגת התנועה על עמדותיה במשבר הסורי.

האתר ציין כי חוגים המקורבים לחמאס, בהם עיסא אל-ג'עברי, מתחו ביקורת ברשתות החברתיות על ההתקרבות למשטר הסורי, ועיתונים המקורבים לאחרון תקפו את התנועה, ביניהם העיתון "אל-וטן", שתיאראת  החמאס כאירגון "שהפך לעיתון המשמש לצבור נקודות פוליטיות", וכי הוא "רק ארגון שצריך להתייחס אליו ככזה".

בתורו, העיתון התומך במשטר, "אל-וטן" ,פרסם מאמר בו הוא מדבר על עמדת המשטר הסורי בנוגע להכרזה של חמאס לשקם את יחסיו עם אסד, וכיצד האחרון רואה את הידיעה שהופצה לאחרונה על האפשרות של התקרבות בין דמשק לאנקרה, והאם התקרבות זו תורמת לחזרתה של תנועת האחים המוסלמים לסוריה?

בנוגע לעמדת המשטר הסורי בנוגע להכרזת חמאס על נורמליזציה של יחסיו עמו, טען העיתון "אל-וטן" כי אסד אינו בתהליך של דחייה או קבלה, וכי חמאס אינה מדינה שאפשר להחליף עמה שגרירים, אלא היא רק כארגון  שאחד מחבריו  ביקר בסוריה, שכן דלתות סוריה פתוחות לכל מי שמציג את עצמו כלוחם התנגדות, ולא למי שסוחר בסוריה.

אל-וטן השווה את עמדתו של אסד בנוגע לחמאס, לזו של מצרים, העוסקת באותה תנועה ברמת שירותי הביטחון ותו לא. מנקודת מבט זו, העיתון אל-וטן סבור כי "על חמאס להפסיק לפרסם הצהרות לגבי ההחלטה להחזיר את הקשר עם סוריה, בשל ריבוי הדוברים בשם חמאס.

העיתון "אל-וטן" טען במאמרו כי חמאס לא היה מקבל החלטה לשקם את יחסיו עם אסד, אלא אם כן הוא חש שטורקיה וקטאר החלו לחשוב על שינוי עמדתן כלפי אסד, ואם אנקרה ודוחא היו נשארות בעמדתן הקודמת כלפי המשטר הסורי, היינו רואים את דגל המהפכה הסורית מתנוסס מעל ראשו של חאלד משעל, ראש הלשכה המדינית של חמאס".

משטר אסד מסרב להחזיר את מנהיגי חמאס לדמשק

קרדיט: נידאא ניוז