חומייניזם – אנטי אימפריאליזם כתירוץ לטרור – פרק שלישי בסידרה

 

 

הפעם נדבר על אנטי אימפריאליזם כתירוץ לטרור.

"יש לנתק את הידיים הזרות מהעם הזה. כמה אמורה ארצות הברית לבזוז את המדינה הזו? כמה בריטניה ומעצמות אחרות? עלינו להחיות את עצמנו, להתעורר ולקחת בחזרה את החופש שלנו ".
רוחולה חומייני, 6 בפברואר, 1979

חומייני האשים את הבעיות החברתיות, הפוליטיות והכלכליות של איראן בהתערבות זרה ובמקביל טיפח תנועות טרור כמו חיזבאללה במסווה של לחימה בדיכוי האימפריאליסטי. ח'ומייני האשים את המעצמות האימפריאליסטיות המערביות בניצול משאבים איראניים והרשמת אנשיה באמצעות מדיניות סחר ומסחרית מנצלת. חומייני הצדיק את התמיכה האיראנית בטרור בינלאומי כחלק מהמאמץ "לרסק את ידיהם ואת שיניהם של מעצמות העל" ולשחרר מדינות אחרות (כביכול) ממניפולציה וניצול מערבי. (New York Times, BBC News, Guardian).

התמיכה האיראנית בטרור מתחילה לפחות בשנת 1982, כאשר איראן סיפקה תמיכה חומרית וכלכלית לחיזבאללה. מאוחר יותר, בשנת 1987, התחייב חומייני שאיראן תתמוך ב"כל מאבקי האסלאם של מדינות וצעירים אמיצים ומוסלמים ". מאז, איראן המשיכה להצדיק את תפקידה היריב עם המערב ותמיכה בטרור כהתנגדות לאימפריאליזם ודיכוי המערבי. ואכן, חוקת איראן עיגנה את דעותיו האנטי-אימפריאליסטיות של חומייני בסעיף הקורא "להפקיד את גורל העם בידי העם עצמו" כנגד "מערכת הדיכוי", ולכאורה מספק הצדקה חוקתית לתמיכה בקבוצות מהפכניות אלימות. (Institute for Compilation and Publication of Imam Khomeini’s Works, PBS, New York Times, Constitution.com).

דוגמא מצוינת ניתן לראות בעזרת הסיוע של איראן לחיזבאללה. רשתות החומייניסטיות החלו לחדור ללבנון בשנות ה-70 לקראת המהפכה של איראן במטרה לקדם פעילויות נגד השאה ללא הפרעה. למרות האמונה הרווחת כי חיזבאללה נוסד על מנת להדוף את הפלישה הישראלית ללבנון, תאים אלה הניחו את הבסיס לחיזבאללה עשור לפני שהקבוצה הוקמה באופן רשמי. ממשלתו של ח'ומייני הקימה את משרד תנועות השחרור (המקדים להקמת כוח קודס של משמרות המהפכה) כדי ליצור קשר עם תנועות מהפכניות זרות, החל מהרשתות הלבנוניות הללו. בשנת 1982, החל משמרות הבריאות להעניק תמיכה כלכלית וחומרית ללוחמים השיעים הלבנונים שיבנו מאוחר יותר את חיזבאללה. (Foundation for Defense of Democracies,Weekly Standard).


חומייני טיפח תנועות טרור כמו חיזבאללה במסווה של לחימה בדיכוי האימפריאליסטי. בשנת 1985 הודיעה ארגון הטרור הלבנוני חיזבאללה על הקמתו והצהיר על נאמנותו לח'ומייני


חמינאי נפגש עם מפקדי משמרות המשמרות באפריל 2016, כשברקע דיוקן של חומייני. משמרות המשמרות מואשמים חוקתית בייצוא המהפכה האיראנית לכל העולם

קבוצת פרומו-חיזבאללה זו החלו לתקוף את הכוחות האמריקאים, הצרפתים והישראלים בלבנון. נציגי הקבוצה – שלימים כינתה את עצמה חיזבאללה – נסעו לטהראן כדי לקבל את הברכה הרשמית של חומייני על פעילותם. בשנת 1985 הכריז חיזבאללה על הקמתו והצהיר על נאמנותו לח'ומייני. בהצהרה רשמית שפורסמה מאוחר יותר באותה שנה הכריז חיזבאללה על מחויבותו "להציל את לבנון מהתלות שלה במזרח ובמערב, לשים קץ לכיבוש זר ולאמץ משטר מבוקש באופן חופשי על ידי תושבי לבנון". (BBC News, Foundation for Defense of Democracies, Weekly Standard,Al-Akbar, Atlantic, PBS, Asharq al-Awsat, Council on Foreign Relations).

מאז מותו של ח'ומייני ב-1989 ממשיכים משמרות המשמרות לציית להנחייתו לתמוך בקבוצות שחרור הקרובות נגד האימפריאליזם הנתפס. החל משנות התשעים, איראן סיפקה תמיכה כספית וחומרית לחמאס ולג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני (PIJ), שביצעו פיגועי התאבדות ומתקפות אחרות בישראל, בגדה המערבית וברצועת עזה. לאחר פלישת ארה"ב לעיראק ב-2003, איראן תמכה במיליציות השיעיות העיראקיות בביצוע פיגועים נגד כוחות הקואליציה האמריקאית. (New York Daily News, ABC News, Reuters).

ממשלת איראן משתמשת גם בדעותיו האנטי-אימפריאליסטיות של חומייני כתעמולה מקומית בהקרנת תדמית כמאתגר המוביל לשליטה מערבית. באפריל 2016, למשל, טען חמינאי כי מה שמכונה "החזית האימפריאליסטית" של המערב מכניס את תרבותה לאיראן על מנת להרוס את "רוח המהפכה" ואת אופייה המוסרי של המדינה. חודשים קודם לכן הורה חמינאי למשפטני משה"מ להתמודד עם ההשפעה המערבית על ידי "הגברת כוחו השכנוע, ההגיוני וההבעה לגבי המהפכה האיסלאמית". (Tasnim News Agency, Mehr News Agency, Al-Monitor).

בהתאם לעמדתו האנטי-אימפריאליסטית של חומייני, ממשיכה ממשלת איראן להאשים את ההתערבות הזרה של המערב בבעיותיה הפנימיות. לדוגמה, הממשלה האשימה את התערבות ארה"ב ובריטניה בהפגנות ברחבי הארץ שפרצו לאחר הבחירות לנשיאות שנערכו באיראן בשנת 2009. מפקד באסיג', מוחמד רזה נקדי (Mohammad Reza Naqdi), האשים במפורש את בריטניה בניסיון "לחזור לעידן השחור של הקולוניאליזם על ידי זריעת מחלוקת ויצירת מרחק בין העם האיראני לבין ציר האסלאם והאחדות". (Fars News Agency, Fars News Agency, Christian Science Monitor).

בפרק הבא, נדבר על האויביים של איראן