מפקד משמרות המהפכה נגד רוחאני: ממשלה ללא רובים–תושפל על ידי האויבים.

הגנרל מוחמד עלי ג'עפרי, מפקדם של "משמרות המהפכה האיראניים", מתח אתמול ביקורת על נשיא איראן חסן רוחאני על דבריו בגנות מעורבותם העמוקה של ה"משמרות" בכלכלה האיראנית.

בשבוע שעבר (ב- 22 ביוני), במהלך סעודת איפטאר (שבירת צום הרמדאן), טען הנשיא האיראני כי ה"משמרות" ממלאים תפקיד דומיננטי בכלכלה האיראנית, ומחבלים בכך בתהליך ההפרטה של המשק אותו התווה לפני עשור המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי: "מה עשינו [במקום להפריט]? חלק מהכלכלה היה בשליטתה של ממשלה לא חמושה, והעברנו אותו לממשלה חמושה [כוונתו – ל"משמרות"]. זו לא כלכלה טובה או הפרטה". רוחאני הוסיף, כי המגזר הפרטי אינו מעז להתחרות ב"ממשלה שהיא חמושה עם רובים ועם כלי תקשורת… חמושה עם כל האמצעים הזמינים". הוא חזר והבהיר, כי ממשלתו מחויבת לתהליך ההפרטה – כפי שהייתה בעבר – וכי חיוני להעביר פעילויות כלכליות ל"מגזר הפרטי האמיתי", כלשונו.

במהלך מסע הבחירות שלו לכהונת נשיאות שנייה, תקף רוחאני את ה"משמרות" בטיעונים דומים על דומיננטיות היתר שלהם בכלכלה האיראנית. ה"משמרות" מבצעים מאות פרויקטים בתחומי הבנייה, הנפט והגז, התחבורה ועוד; על פי הערכות שונות, הם מחזיקים כיום בנתח נכבד של הכלכלה במדינה – בין 40%-20% ממנה. בנוסף לכך רוחאני האשים את ה"משמרות" בניסיון לחבל בהסכם הגרעין עם המעצמות, וקרא להם להישאר מחוץ למשחק הפוליטי ולשמור על נייטרליות.

ג'עפרי, כאמור, לא נשאר חייב. בתום ישיבה של המועצה האסטרטגית של ה"משמרות", הוא אמר כי ה"משמרות" נחושים לשמור על האינטרסים של איראן ולהגן עליה מול יריביה. בתגובה לדברי רוחאני, שהגדיר את ה"משמרות" כ"ממשלה חמושה", אמר ג'עפרי: "ייתכן ויש מי שמציגים אותנו כאנשים עם רובים, נכון, אבל יותר מרובים – יש לנו טילים… בהם אנחנו משתמשים נגד האויבים ובהגנה על המשטר, על העם ועל בטחונה של איראן. אנחנו מאמינים שממשלה ללא רובים תושפל על ידי האויבים ולבסוף תיכנע".

מוחמד עלי ג'עפרי (Mahmood Hosseini, Tasnim, CC BY 4.0)
מוחמד עלי ג'עפרי (Mahmood Hosseini, Tasnim, CC BY 4.0)

ג'עפרי שיגר עקיצה לעברו של רוחאני, המותקף על ידי החוגים השמרניים על כך ש'אינו מספק את הסחורה' ואינו עושה את המוטל עליו לפיתוח כלכלתה של איראן. לדבריו, ה"משמרות" מפצים ככל שניתן על "חוסר היעילות הקיים" ופועלים להפחתת סבלם של העניים.

ברמז עבה לרוחאני, השואף לפתח את הכלכלה המקומית באמצעות השקעות זרות, הזהיר ג'עפרי כי ההסתמכות על זרים תוביל אך ורק ל"מבוכה ולרצף של מעשי בגידה". הוא טען עוד, כי פעילותם הכלכלית של ה"משמרות" לא נועדה למטרות רווח אלא מטרתה להגן על המהפכה האסלאמית והישגיה; על כן, פעילות זו מתמקדת בתכניות למלחמה בעוני ובפיתוח, ובסיכול מזימותיהם של האויבים להפעלת לחץ כלכלי על איראן.

מפקד ה"משמרות" הבהיר, כי למרות הביקורת הלא הוגנת עליהם, ה"משמרות" מוכנים לסייע לממשלה באופן מלא בכל דרך שהיא, כולל בתחום הכלכלי.

העימות המילולי בין רוחאני לג'עפרי מצטרף למתיחות הגואה לאחרונה בצמרת המשטר האיראני – בין הנשיא למנהיג העליון עלי ח'אמנאי, וזאת בעקבות נצחונו המשכנע של רוחאני בבחירות על יריבו השמרן איבראהים ראיסי. ח'אמנאי היה מעדיף לקבל את רוחאני בכהונתו השנייה כנשיא מוחלש ש'ילך בתלם', ובסדרה של התבטאויות הבהיר היטב לרוחאני את מגבלות כוחו כנשיא. בין היתר, הוא שיגר לעברו אזהרה פומבית לבל ימתח את החבל יתר על המידה ויסתכן בהדחה.

קרדיט: גבי שניידר, עורך אתר Arab Sensor  

כתיבת תגובה