דו”ח “בלומברג”:ישראל תשמיד סוללות אס-300 שיסופקו לסוריה.

בטרם תקפו בנות הברית את סוריה הספיקה רוסיה להזהירם כי תקיפה שכזאת תגרום לה לספק סוללות טילי אס-300 מתקדמים לסוריה על מנת לשפר את יכולותיה להגן על עצמה.

אחרי תקיפת בנות הברית אמר שר החוץ האירני כי אין סיבה כרגע שתמנע מסוריה לספק מערכות אס-300 לסוריה.

ומאותו רגע החלו הניחושים מה תהיה תגובת ישראל לכך ? שהרי המדינה היחידה שניזוקה מעצם אספקת מערכת הגנה אווירית זאת לסורים היא ישראל המקיימת טיסות שגרתיות מעל שמי סוריה וגם תקפה יותר מ-150 פעם מטרות בתוך סוריה משנת 2011.

על פי דו”ח שמפרסם אתר החדשות האמריקאי-בלומברג עולה כי על סמך חוות דעתם של אנליסטים צבאיים וביטחוניים לשעבר ישראל אכן תנסה להשמיד את מערכות האס-300 אחרי שיותקנו על ידי צבא סוריה מה שיגביר את החיכוך עם רוסיה ששמרה עד כה על ערוצים פתוחים עם ישראל למרות עשרות תקיפות שלה בסוריה. כמו כן קובע הדו”ח כי תקיפה ישראלית שכזאת תוביל באופן בלתי נמנע להרחבת היקף הסכסוך באזור.

איך תגיב ישראל?

על פי דברי האלוף עמוס ידלין,לשעבר ראש אמ”ן ואחד הטייסים שהשתתף בהשמדת הכור בעירק,אמר כי “פריסת האס-300 בסוריה מעוררת דאגה גדולה בישראל וככל הידוע לו חיל האוויר הישראלי כבר עשה תועניות להתמודד עם איום זה בהתאם ולאחר הסרת איום זה, מה שכמובן יקרה,נחזור למשבצת בראשונה”.

רוסיה כבר מכרה לאירן מערכת אס-300 וב-2013 אף מכרה  סוללות אס-300 לסוריה אך הנשיא פוטין,לפי בקשת ישראל , הקפיא את אספקתה.

מומחים טוענים כי המצאות מערכת ה-אס -300 בידי הסורים תאפשר להם לתקוף מטוסי קרב ישראלים הפועלים משמי לבנון ואולי אף משמי ישראל .

עורך השבועון-ההגנה – ג’רמי פיני אמר כי להערכתו ישראל תשתמש במטוסי האפ-35 החמקניים החדישים שלה ובמערכות הלוחמה האלקטרונית שברשותה כדי להשמיד את סוללות האס-300 אם סוריה תקבל אותן.

על פי הדו”ח של בלומברג, מומחי צבא רוסים מעריכים כי מערכת האס-300 היא מערכת חזקה ביותר אך באותו זמן היא לא חסינה לחלוטין .

“אין מערכת הגנה אווירית בלתי מנוצחת בדיוק כמו שאין מטוסים בלתי מנוצחים” -אומר קולונל לשעבר בצבא רוסיה – ויקטור מורקובסקי,המשמש כיום כיועץ לממשלת רוסיה.

כתיבת תגובה