ראש הממשלה בנימין נתניהו על נגיף הקורונה

“אנחנו פועלים גם ברמה הלאומית וגם ברמה הבינ”ל. ב-48 השעות האחרונות רואים עליה בקצב ההידבקות, יש חולה בן 38 שנלחם על חייו. אנחנו לא יכולים לאמוד בדיוק את קצב ההדבקה אבל הוא כנראה גבוה ממה ששיערנו. ב-48 השעות האחרונות דיברתי עם מנהיגי עולם ויזמתי שיחת ועידה שנבצע השבוע כדי לראות כיצד המדינות יוכלו לעזור זו לזו. אני חייב להגיד שהיתה היענות גדולה. יש לנו יתרונות וחסרונות מסוימים בחומרי גלם לתרופות, אבל כולם נענו כי הם יודעים את הדברים הבאים ואני שם אותם על השולחן: קודם כל זו מגפה עולמית, בין אם ארגון ה-CDC קורא לזה מגפה או לא, זה עניין של ימים או שעות. ספק אם הייתה מגפה כזאת במאה שנים האחרונות. קצב ההדבקה כנראה גדול משהערכנו וכרגע אין חיסון. ההנחה שהווירוס נעלם או מתאייד במזג אוויר חם איננה מוכחת ואין לזה כרגע בסיס שאנחנו יכולים לבנות עליו, הנגיף גם מתפשט כרגע באפריקה. אין חיסון ותרופות אנטי ויראליות אינן עוזרות. כלכלות מתחילות להיפגע, ממשלות מנחות לסגור את שעריהן, יש לזה חשיבות לאספקת מוצרים לכל הכלכלות. איש לא יודע כיצד המגפה תיפסק, לכן אני מתכוון להביא 5 צעדים השבוע בנוסף למפגש הבינ”ל.

צריך להבין המגפה לא פוגעת בילדים או נוער תודה לאל, אין מקרה אחד שאנחנו יודעים עליו. אנחנו חייבים לחטא מתקנים ציבוריים, הנגיף הזה רגיש לאקונומיקה ואנחנו צריכים לפעול בצורה מסודרת ולחטא תחנות רכבת, אוטובוסים וכו’. לצורך זה אגייס בתקופת החופש, יתכן שיהיה חופש מורחב, את הנוער גם בבתי הספר וגם במסגרת תנועות הנוער בצורה מאוד מוקפדת, לעזור בחיטוי, אני מבקש גם מצה”ל שיקח מתקנים מסוימים לטובת הדבר.

דבר שני אני מתכוון לגייס את חיל האוויר ולוודא שיש לנו את האספקה החיונית לישראל. אמרתי ששרשרת האספקה נעצרת גם בדברים שחיוניים לנו כולל תרופות וחומרי גלם של תרופות, ישראל במצב כמעט הטוב ביותר במדינות העולם בדיוק בגלל המדיניות המחמירה שיזמנו ולכן אנחנו שולטים במצב, באמצעות גיוס כוחות התעופה אנחנו מתכוונים לשמור על זה.

דבר שלישי אני מבקש לפתוח קו אשראי כדי לתת מענה לעסקים וחברות שירגישו את הלחץ. הדבר הרביעי, נגייס את מיטב המוחות בישראל, המטרה היא להגיע לבדיקה רחבה על מנת להבטיח יכולת בדיקה תעשייתית שנפריד בין החולים לבריאים ונמשיך לשמור על כלכלת ישראל. בלי זה, דברים יביאו למצב של קריסה כפולה, גם כלכלית וגם תעשייתית. ביכולתנו לשנות זאת.

גם נשתמש בקשרים שלי עם מנהיגי מדינות מסוימות, אנחנו נעזור להם והם לנו, יש דברים שאפשר לתת. אעשה מה שצריך כדי לשמור על הבריאות שלכם אזרחי ישראל, אני מבקש מכם לשמור בקפדנות על ההוראות. אל תלחצו ידיים, תמנעו מלגעת בפנים ואם כן תשתמשו בטישו. אלו דברים שיעצרו, יצמצמו או יאטו את התפשטות המגפה. שמרו אתם על ההוראות ואנחנו נשמור עליכם. נפעל יחד באחריות, בקור רוח, בלכידות תוך כדי קיום הבטחותינו. בעזרת השם ביחד נתגבר על המשבר.״

תמונה

 

כתיבת תגובה