השבוע שבין ה-29.11.19 ל- 5.12.19 אצל שכנינו הפלסטינים – סקירה

עיקרי הסקירה-

*- נמשך טפטוף הרקטות מעזה, ובמקביל מחדשים אנשי החמא”ס את ההפגנות בימי השישי, לצד המשך ניסיונות ההסדרה, כשמשלחות חמא”ס וגא”פ מגיעות לשיחות במצרים.

*- הפרות סדר אלימות גם באיו”ש, כשמיידה בקת”ב בכפר בית עוא שבגזרת חברון נורה למוות. גורמים פלסטינים מאיימים באלימות קשה בעקבות החלטת שר הביטחון לאשר בניית שכונה יהודית באזור השוק הסיטונאי הישן של חברון.

*- הנהגת הרש”פ ממשיכה לבנות את תסריט ביטול יוזמת הבחירות, לאחר הסכמת החמא”ס למהלך. ברקע, שיר חדש, המביע סלידה מהנהגות הרש”פ והחמא”ס על רקע הבחירות.

*- שיפור במצב הכלכלי הן באיו”ש והן ברצועה, כשגם הרש”פ וגם החמא”ס משחררות כספים, בעקבות הקלות מצד ישראל, וסיוע כספי ערבי ובינלאומי. ברקע עימות פנימי בשאלת הקמת בית חולים שדה אמריקאי בצפון הרצועה.

*- החלו אירועי חג המולד באיו”ש וברצועת עזה, כשהפלסטינים מנסים לנצלם כדי להציג חזות של סובלנות דתית.

*- החל יצוא תות שדה מהרצועה לחו”ל ולישראל, ובמקביל הושג הסכם לחידוש יבוא עגלים מישראל לשטחי הרש”פ בתמורה להקלות ביבוא עצמאי של עגלים מחו”ל ע”י יבואנים פלסטינים ואישור ליצוא ביצים מאיו”ש לישראל.

ובהרחבה:

גם השבוע נמשך טפטוף הרקטות מהרצועה לעבר ישובי העוטף, הפעם לאחר שצעיר מחאן יונס נהרג במהלך התפרעויות באזור גבול הרצועה, למרות ביטול ההפגנה השבועית הרשמית בשבוע שעבר. בתגובה ירו אנשי הג’האד האסלאמי מספר רקטות לעבר ישובי עוטף עזה, וצה”ל שוב הפציץ מבנים ריקים, רק כדי לאפשר לכל צד
להראות את רצינותו.

בעקבות הסבב האחרון הודיעו אנשי החמא”ס על חידוש ההפגנות השבועיות לאורך הגדר המכונות “צעדות השיבה”, והשבוע יעמדו ההפגנות תחת הסיסמה: “המצעד נמשך”. במקביל, מבקשים בחמא”ס להפגין, כי למרות מגעי ההסדרה הם בהחלט מוכנים גם לעימות, וביצעו ירי רקטות לכיוון הים. לצד זאת דווח השבוע כי
פעיל פת”ח נהרג ב”תאונת עבודה” בבית להייה, ופעיל גא”פ מת מפצעיו במהלך סבב ההסלמה האחרון”.

ברקע לדברים, נמשכים במלוא המרץ המגעים להסדרה, ובעקבות זאת יצא אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית שלל חמא”ס למצרים, לשיחות עם ראשי המודכ”ל המצרי, וזאת תוך כוונה להמשיך משם למדינות נוספות, ובראשן תורכיה ורוסיה. לצד הנייה ואנשי החמא”ס שאתו הגיעו למצרים, גם זיאד נח’אלה, מזכ”ל הגא”פ, לצד משלחת גא”פ מעזה בראשות השיח’ נאפז עזאם.

במקביל ביקרה משלחת חמא”ס מעזה בראשות ח’ליל אלחיה בלבנון ובעיקר במחנות הפליטים הפלסטינים. אנשי המשלחת נועדו עם בכירים בממשל הלבנוני ואנשי חיזבאללה, ולא מן הנמנע שגם עם גורמים איראניים.

הפרות סדר ואיומים בהסלמה מגיעים גם מאיו”ש. השבוע נרשמו הפרות סדר במספר מוקדים ברחבי איו”ש, בעיקר ביום שישי. בנוסף, נורה למוות מחבל פלסטיני לאחר שיידה בקת”ב לעבר רכב ישראלי בכפר בית עוא שבגזרת חברון.

גזרת חברון עלתה השבוע לכותרות, לאחר החלטת שר הביטחון הישראלי לאשר בניית שכונה יהודית חדשה במתחם השוק הסיטונאי בחברון. כל גורמי הכוח הפלסטינים הגיבו בזעם על ההחלטה ואיימו במחאה אלימה בעקבותיה.

במישור הפנים פלסטיני, נמשך הדיון בסוגיית הבחירות, אם כי ניכר שהסיכויים לקיומן בפועל הולכים ומתרחקים. בהקשר זה הכריז חסין אלשיח’, השר לעניינים אזרחיים ברש”פ, כי הבחירות תתקיימנה רק אם כל הארגונים החמושים ברצועה ימסרו את נשקם, דרישה שברור לכל שאין סיכוי שתתקבל.

ברקע לדברים מתפרסם ברשתות החברתיות שיר חדש המראה מה באמת חושבים התושבים על הפלגים השונים על רקע הבחירות, ועיקרו: “נמאס מכולכם”. בין מילותיו: הנהגה זרה (ע’ריבה) שכל יום מטילה מס חדש ( דריבה), כולנו מותשים, עזבו אותנו.

ואחרי כל אלה ניכר בהחלט שיפור לא מבוטל במצב הכלכלי הן בעזה והן באיו”ש.

באיו”ש, משלמת הממשלה השבוע משכורות מלאות לעובדים עבור חודש נובמבר, וגם את הכספים שנוכו משכרם בשל משבר כספי המסלקה בחודש אוגוסט. לצורך זה קיבלה הרש”פ מהאיחוד האירופי מענק בסך 8 מליון יורו. בנוסף, משלמת הרש”פ 75% מהשכר של עובדי המנגנון הציבורי ברצועת עזה (העובדים שהועסקו לפני 2005).

ברקע לדברים, גם הסתיימה שביתת הרעב של האסירים המשוחררים מאיו”ש שקצבאותיהם הוקפאו, וזאת, בעקבות התערבות מחמד אשתיה, ראש הממשלה, ובכירים בפת”ח במשבר.

וברצועה מראה חמא”ס שגם היא גילתה קרן שפע, ולצד משכורות לעובדיה היא משלמת השבוע גם קצבאות לנפגעי מצעד השיבה ולחלק מפעילי התנועה שאינם אנשי המנגנונים הרשמיים.

בד בבד, מוזרם לרצועה סיוע בינלאומי לא מבוטל. סגן שגריר קטר, מסר, כי ארצו תמשיך לחלק מענקים בסך מאה דולר לעשרות אלפי משפחות נזקקות, שראשיהן אינם מועסקים, תוך שהוא מציין שהמשפחות שקיבלו את המענק בחודשים האחרונים תוחלפנה במשפחות אחרות. בנוסף לקטר גם מאע”מ מעבירה לרצועה סכומי כסף
גדולים בהשפעת מחמד דחלאן, שהפך לבן החסות של השליט של אבו דאבי, רוב הכסף של מאע”מ לרצועה מוזרם באמצעות אונר”א, וכמובן נובע ממניעים פוליטיים כפי שניתן לראות בסרטון הבא:

ובתוך כך: מאזן ע’נים, יו”ר רשות המים הפלסטיני הגיע לעזה לפקח על ההכנות לפתיחת מתקן התפלה ברצועה. בנוסף סייר ע’נים עם סגן שר החוץ של אירלנד במתקן אנרגיה סולרית שהוקם במימון אירלנד, כדי לספק חשמל למתקן טיהור מי השופכין בצפון הרצועה.

ועוד ברצועה: מחריף הוויכוח סביב הקמת בית חולים שדה אמריקאי ביוזמת אגודת פרינדשיפ של הכנסיה האוונגליסטית בצפון הרצועה. שורה של גורמים הן מהפת”ח והן מארגוני השמאל תקפו את הפרויקט וטענו שמטרתו לסייע בקידום “עסקת המאה” של הנשיא טראמפ. בחמא”ס מנגד, נגנו על היזמה וציינו שמדובר במהלך שמטרתו לאפשר טיפול בחולי סרטן וחולים במחלות קשות, שכרגע אין להם שום פתרון, ובנוסף, הארגון המקים את הפרויקט אינו קשור בשום דרך לממשל האמריקאי.

הנה כתבה:

ועוד ברצועה. השבוע שודרה כתבה נרחבת של רשת “אלג’זירה” בנושא הקרב בח’אן יונס, בעקבות חשיפת כח סיירת מטכ”ל באזור וחילוצו. הכתבה מהללת את מחבלי “עז אלדין אלקסאם” שהשתלטו על ציוד מודיעיני רגיש. הנה פתיחת הכתבה:

באיו”ש החלו ההכנות לחג המולד באוירה חגיגית, ובנוכחות מוגברת של תיירים כמעט מכל מדינה בעולם בין היתר נערכו טקסי הדךקת עצי האשוח ברחבת המולד בבית לחם,ובכיכר מנארה בראמאללה, כאשר בטקס בבית לחם נכח ראש ממשלת הרש”פ מחמד אשתיה, והועלו כמויות ענק של זיקוקין.

הנה תמונות:

טקס הדלקת עץ אשוח נעשה השנה גם ברחבת אגודת הצעירים הנותרים – ימק”א בעזה, כמפגן אחוה כביכול בין מוסלמים לנוצרים, וכביטוי ל”סובלנות הדתית” של החמא”ס.

הנה התמונות:

ועוד ברצועה: השבוע החלה עונת יצוא תות השדה מהרצועה. גידול שהוכנס לאזור בשלהי תקופת השלטון הישראלי וזכה להצלחה גדולה. יצוא התות מהרצועה מתבצע לאירופה דרך ישראל, ובאופן רשמי ניתן ליצא תותים מהרצועה גם לאיו”ש, כשמשם מגיעות כמויות גדולות של תות עזתי גם לשווקים בישראל.

הנה הכתבה:

ובתוך כך, משרד החקלאות ברש”פ מאשר השגת הסכם לביטול האיסור על יבוא עגלים מישראל, ומציין שבתמורה התחייבה ישראל להתיר יבוא חופשי של עגלים מחו”ל ע”י יבואנים פלסטינים וכן יצוא תוצרת חקלאית לישראל ובראש וראשונה ביצים, שעד כה אסרה ישראל את הכנסתם מאיו”ש בנימוק של היעדר פיקוח וטרינרי, ומתוך רצון להגן על מגדלי הביצים בישראל.

ועוד באיו”ש. השבוע הושבתו כל בתי הספר באיו”ש למספר שעות לאחר תקרית ירי בתוך בית ספר בקבאטיה. המורים דרשו לקבע בחקיקה את זכות המורים להגנה. היורה בבית הספר, איש מנגנוני הביטחון, נעצר בעקבות המחאה.

ועוד באיו”ש: במחנה הפליטים דהישה, סיכלו תושבים ניסיון חטיפת ילדה, העלו באש את רכב החוטפים והסגירו אותם למש”פ, למרות קריאות לשרוף אותם חיים בנוסף, תושב קלקיליה נורה למוות בסעיר שבגזרת חברון על רקע פלילי., ואילו תושב הכפר ג’לבון בגזרת ג’נין נמצא תלוי, ועל פי החשד, מדובר ברצח.

לצד זאת, נמשך במלוא העוז הקטל בכבישי איו”ש. בלטה השבוע התאונה בכביש 443 בה נהרגו אם ובתה ממשפחת רמל מנווה צוף, בהתנגשות עם נהג מופרע מכפר עקב. בנוסף, ליד עפרה התנגשו חזיתית שני רכבים פלסטינים, אירוע שהסתיים רק בפצועים קשה. תאונות נוספות עם נפגעים נרשמו גם ליד טול כרם וליד אדנא
בגזרת חברון.

עד כאן להשבוע: שבת שלום

קרדיט: יעקב סבג. לשעבר יועץ לענייני ערבים ביחידות המנהל האזרחי בעזה ואיו”ש

כתיבת תגובה