האם מערכת האס-400 תגרש את טורקיה מברית נאט"ו?

אנקרה שואפת להכיל את המשבר עם וושינגטון, לאחר שהחלה לקבל חלקים של מערכת ההגנה מפני טילים הרוסית- "S 400", בעוד פקידים תורכים נקטו במספר פעולות לשכנע את ארצות הברית לא להטיל סנקציות. מאידך גיסא, מתעוררים סימני שאלה רבים לגבי ההיתכנות של אנקרה להיות חברה בנאט"ו, במיוחד משום ש- S-400 תוכננה במיוחד להפיל את מטוסי נאט"ו.

במאמר שפורסם בעיתון הבריטי "טלגרף", הכתב ציין כי העובדה שנשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן הוכיח מעל 16 שנים של הנהגת המדינה, שהוא "מניפולטור " ביחסיו עם המערב. זאת, נוכח רצונה של אירופה לשמור על קשרים הדוקים עם מדינתו, בגלל שהיא בעלת חשיבות גיאו-פוליטית חשובה באזור, ולכן ארדואן יישם בשקט את סדר היום שלו. אבל בתקופה שבה העדיפות הביטחונית העיקרית של אירופה היתה להילחם בקבוצות טרור כמו אל-קאעדה ודאעאש, הנשיא התורכי המשיך לתמוך בקבוצות מיליטנטיות כמו האחים המוסלמים במצרים ,וגם סיפק נשק ורכש נפט מדאעש בזמן מלחמת האזרחים בסוריה, אומר הכותב.

יש עדיין אפשרות סבירה, כי הקשר ההדוק בין ארדואן וקבוצות של האיסלאם הפוליטי, עלול לחזור אליו כבומרנג בגדול, על פי קופלין, שאומר כי "פקידים בריטיים שחקרו את הפצצות במנצ'סטר שהתפוצצו ב 2017 ,הגיעו למסקנה כי אחת הקבוצות המיליטנטיות מלוב המקבלים תמיכה טורקית, היו מעורבים בהתקפה הזאת ".

בעוד אירופה נמצאת בעמדה, שאסור לנטוש את טורקיה כבעלת ברית של נאט"ו, וטוענות שפעולות של אנקרה פרובוקטיביות, ארדואן מנצל את העמדה, שטורקיה חיונית מבחינה גיאופוליטית ומרשה לעצמו לפעול ללא חשש מעונש, וזה מה שהוביל אותו לקנות מערכת ההגנה אווירית רוסית, מתקדמת, מה שמגדירה אותו שהוא נמצא עם רגל וחצי מחוץ למדינות נאט"ו. מבקרי עסקת הטילים הרוסית אומרים, כי החלטת אנקרה לרכוש נשק המיועד להפלת מטוסי נאט"ו, מעלה שאלות קשות על המשך חברותה בארגון.

הדאגה הזאת גרמה לוושינגטון לוותר על העסקה לרכישת מטוסי f 35 וגם איום ממשל הנשיא דונלד טראמפ לסיים ההשתתפות של טורקיה בתכנית המטוסים "F-35", אם הוא ימשיך עם עסקת ה- "S 400".

ה- F35, שיש לו טכנולוגיה מתקדמת, צפוי למלא תפקיד מרכזי בפעולות נאט"ו, במשך עשרות שנים, כאשר מדינות רבות, כולל בריטניה, רוכשות מספר גדול של המטוסים חדשים מהסוג הזה.

למרות שלטורקיה הזכות לקנות 100 מטוסי ממודל זה, בגלל חברותה בנאט"ו, הכתב העיתון אומר, כי ארדואן חייב להבין, שהוא לא יכול לקנות את המטוסים הצבאיים של ארה"ב, ובאותו הזמן מקבל מערכות טילים נגד מטוסים רוסים שנועדו להפיל אותו.

מר קוגלין אומר , כי החלטתו של ארדואן לקנות את מערכת הטילים הרוסית, מעמידה אותו בעימות ישיר עם שאר מדינות נאט"ו, שמוסקבה רואה בהן את האיום החמור ביותר על הביטחון הרוסי.

כאשר טורקיה הצטרפה לנאט"ו ב -1952, מטרתה הייתה לסייע בהגנה על האגף המזרחי של נאט"ו, מהתוקפנות הרוסית. אבל עכשיו זה כבר לא המקרה מפני שהעולם השתנה מאז, אומר המחבר, שקרא למנהיגי אירופה להצטרף לוושינגטון, לנוכח העובדה, כי הסתמכות על טורקיה תחת ארדואן הוא "מקרה אבוד".

קרדיט:עמרם אל מקבוצת נציב

Related image