מבזקי חדשות מהעולם ליום 27-4-2024. מתעדכן

*- אוניברסיטת דרום קליפורניה הודיעה על ביטול הטקס המרכזי של סיום התואר בשל המשך המחאה האנטי ישראלית בקמפוס. “עם הסדרי הבטיחות החדשים שנכנסו לתוקף השנה, הזמן שנדרש כדי לבדוק את המספר הגבוה של האורחים שמגיעים לקמפוס יגדל באופן משמעותי”, נמסר. “כתוצאה מכך, לא נוכל לארח את הטקס המרכזי שבאופן מסורתי מביא 65 אלף סטודנטים, משפחות וחברים לקמפוס שלנו בעת ובעונה אחת ובחלון זמן קצר בין 8:30 לעשר בבוקר”.

*- ממשלת בריטניה הכריזה היום על השקת פרויקט עצמאי של היסטוריה ציבורית לתיעוד של המדיניות הבריטית הרשמית במהלך העימות המזוין בצפון אירלנד – הטראבלס – שגבה את חייהם של יותר מ-3,500 בני אדם לאורך שלושה עשורים והסתיים עם הסכם יום שישי הטוב שנחתם לפני 26 שנה.

במסגרת הפרויקט, חמישה היסטוריונים יקבלו גישה מלאה לארכיונים הרשמיים בבריטניה ויבצעו ניתוח “עצמאי ואוטוריטטיבי” של המדיניות הבריטית. בנוסף, הוקמה ועדה מייעצת שבה יש תשעה חברים שמייצגים מגוון של התמחויות ושל נקודות מבט היסטוריות שיספקו המלצות לגבי פרטי הפרויקט וגם יבחרו את ההיסטוריונים שיכתבו את הגרסה הסופית של “ההיסטוריה הציבורית של הטראבלס”.

“באמצעות פתיחת תיקי הממשלה בפני היסטוריונים עצמאים, כולל רשומות של ממשלות קודמות ורשומות שהוחזקו בידי מחלקות וסוכנויות שונות, ההיסטוריה הציבורית תאפשר בחינה מלאה יותר של הטראבלס, יותר מכפי שהיה אפשרי אי פעם קודם לכן”, אמר השר הבריטי לענייני צפון אירלנד, כריס היטון-האריס.

 

*- המשחתת דיאמונד של חיל הים המלכותי של בריטניה הצליחה להפיל בפעם הראשונה טיל בליסטי חות’י נגד כלי שיט באמצעות טיל קרקע-אוויר מדגם סי וייפר/אסטר. היירוט בוצע אתמול, כאשר החות’ים ניסו לפגוע באוניית המטען האמריקאית מארסק יורקטאון במפרץ עדן.

מאז תחילת ההתקפות של החות’ים בים האדום באוקטובר, ביצעו ספינות מלחמה בריטיות מספר יירוטים של כטב”מי נפץ באמצעות טילי סי וייפר, אולם מדובר בפעם הראשונה שבה מערכת ההגנה מפילה טיל בליסטי במהלך לחימה וגם הפעם הראשונה שבה ספינה של חיל הים המלכותי מיירטת טיל בליסטי מאז מלחמת המפרץ ב-1991.

*- בית הנבחרים באריזונה הצביע בעד ביטולו של החוק משנת 1864 שאוסר באופן כמעט מוחלט על הפלות במדינה הדרומית, שבועיים לאחר שבית המשפט העליון באריזונה קבע כי יש לאכוף אותו.

שלושה מחוקקים רפובליקנים הצטרפו למחוקקים הדמוקרטים כדי לאפשר את ביטול החוק, אחרי שני ניסיונות קודמים, וכעת ההכרעה עוברת לסנאט המדינתי שצפוי להצביע בתחילת השבוע הבא וההערכות הן כי גם הוא יבטל את החוק שהתקבל עוד לפני שאריזונה הפכה לאחת ממדינות ארה”ב.

 

*- מחלקת המדינה הודיעה לקונגרס על כוונת הממשל למכור לפולין 360 טילי אוויר-קרקע שמיועדים לפגוע במכ”ם של מערכות הגנה אווירית וציוד נלווה נוסף במסגרת עסקה בשווי 1.275 מיליארד דולר.

“המכירה תשפר את היכולת של פולין להתמודד עם איומים נוכחיים ועתידיים באמצעות חיזוק יכולות ההגנה העצמית שלה כדי לדכא ולהרוס מערכות מכ”ם יבשתיות או ימיות שקשורות למערכות הגנה אווירית של האויב”, נאמר בהודעה. “היכולת הזו מונעת מהיריב את השימוש במערכות ההגנה האווירית שלו, וכך משפרת את יכולת ההישרדות של המטוס הטקטי של פולין”.

*- הדובר הצבאי של החות’ים, יחיא סריע, טען כי הם שיגרו טילים לעבר אוניית המטען האמריקאית מארסק יורקטאון במפרץ עדן, וכי “הפגיעה הייתה מדויקת”. בנוסף, הוא טען כי שוגרו כטב”מים לעבר האונייה “הישראלית” MSC ורה קרוז באוקיינוס ההודי ולעבר משחתת אמריקאית במפרץ עדן וכי “שתי הפעולות השיגו בהצלחה את היעדים שלהן”.

 

*- רשויות הלחימה בטרור בצרפת עצרו נער בן 16 שהצהיר כי הוא רוצה “למות כשהיד” בפיגוע התאבדות בשם דאע”ש במהלך המשחקים האולימפיים בפריז בקיץ הקרוב. הוא נחשד בעבירה של “השתתפות בהתאגדות פלילית מתוך כוונה להכין פשעים שגורמים לפציעה”

לפי הדיווחים, הנער ממחוז סאבויעילית שבדרום מזרח המדינה נעצר היום לאחר שפרסם אתמול פוסטים בטלגרם הביע את רצונו להשיג רכיבים כדי להרכיב חגורת נפץ על מנת “למות כשהיד בשם הח’ליפות האסלאמית”, כאשר הוא רצה לבצע את הפיגוע באזור לה דפאנס בפריז במהלך האולימפיאדה. בחיפוש בחפציו התגלתה שבועת אמונים שלו לארגון דאע”ש.

 

*- התביעה בגרמניה הגישה כתבי אישום נגד שבעה אזרחים ממרכז אסיה – חמישה אזרחי טג’יקיסטן ושני אזרחי קירגיזסטן וטורקמניסטן – בשל הקמת תא טרור אסלאמי במטרה לבצע פיגועים בשמו של ארגון דאע”ש-שלוחת ח’ורסאן. הנאשמים נעצרו בפשיטות בגרמניה ביולי אשתקד ומאז הם מוחזקים במעצר.

לפי התביעה, לנאשמים הייתה היכרות ממושכת והייתה להם “גישה אסלאמית קיצונית משותפת”. הם הגיעו מאוקראינה לגרמניה אחרי פרוץ המלחמה בשנה שעברה ויצרו קשר עם חשוד נוסף שעומד לדין בהולנד כדי להקים תא טרור לצורך ביצוע פיגועים ברוח דאע”ש בגרמניה “או במקום אחר במערב אירופה”. הם גם היו בקשר עם פעילים אחרים בדאע”ש-ח’ורסאן שנמצאים בחו”ל.

עוד ציינה התביעה כי הנאשמים אספו מודיעין על יעדים שונים וגם ניסו לרכוש כלי נשק ולמצוע תורמים למימון הפיגועים, אולם “לא הייתה תוכנית תקיפה קונקרטית” בעת שהם נעצרו. בנוסף, שישה מהעצורים מואשמים באיסוף כספים עבור דאע”ש ובהעברה של אלפי אירו לגורמים בדאע”ש בחו”ל.

 

*- הרוב הרפובליקני בבית המחוקקים של טנסי אישר הצעת חוק שתאפשר למורים להיות חמושים בזמן שהותם בבתי הספר, וכעת ההצעה עוברת לחתימת המושל ביל לי אחרי שכבר אושרה בסנאט. מחוץ לאולם התקיימה הפגנת מחאה שבה הונפו שלטים עם הכיתובים “הדם שלהם על הידיים שלכם” ו”הגנו על הילדים, לא על כלי הנשק”.

החקיקה מתירה לעובדים בבתי ספר להסתובב במתחם בית הספר עם נשק מוסתר, כאשר מי שירצה לעשות זאת יחויבו למלא אחרי מספר דרישות, כולל 40 שנות של אימונים, בדיקות רקע שנתיות והערכות פסיכולוגיות, בנוסף לאישור של מפקח, מנהל ומפקד משטרה.

 

*- תקרית אנטישמית בצרפת: כוחות המשטרה עצרו גבר בן 32 מאזור פריז בחשד שחטף צעירה יהודייה, אנס אותה ואיים לרצוח אותה כדי “לנקום על פלסטין”.

לפי הפרטים שפורסמו בתקשורת, הצעירה בת ה-26 פגשה את החשוד באפליקציית היכרויות בשבוע שעבר והם החלו במערכת יחסים בהסכמה. אולם המצב השתנה באופן קיצוני בסוף השבוע האחרון, כאשר האישה הגיעה לביתו של החשוד בז’נוויליה, פרבר בצפון מערב פריז.

מהדיווחים עולה כי החשוד מנע מהצעירה לעזוב את המקום ולקח את הטלפון שלה והחל לשלוח הודעות לאמה ולחבר לשעבר של הצעירה. בין השאר, הוא כתב “בהצלחה, לעולם לא תמצאו את בתכם שוב, לא תראו אותה לעולם שוב. אני אהפוך את בתכם לזונה”, בעוד שבהודעה אחרת הוא הצהיר כי הוא רוצה “לנקום על פלסטין”.

רק ביום ראשון בבוקר, הצליחה הצעירה להגיע שוב לטלפון והתקשרה לאמה לעזרה. בסיוע של מומחים מיחידת ההתערבות המיוחדת של המשטרה, שמתמחה בפשעים חמורים, אותר המיקום המדויק וכוחות מיוחדים הצליחו לחלץ אונס ואיומים במוות.

עם זאת, היום הודיעה התביעה כי הוא יועמד לדין בעוד חודשיים על עבירות של שימוש בסמים ואיומים במוות בכתב על רקע דתי, בעוד שמתקיימת חקירה נוספת על החשד לאונס.

 

*- הממשל האמריקאי נקט היום בשורת צעדים נגד איום הסייבר מצד המשטר האיראני:

משרד האוצר הטיל סנקציות על ארבעה אישים איראנים ושתי חברות שהיו מעורבים בפעילות סייבר עוינת בשירות פיקוד הסייבר של משמרות המהפכה נגד תשתיות קריטיות בארה”ב.

במקביל, משרד המשפטים חשף כתב אישום נגד הארבעה על פגיעה בישויות ממשלתיות ופרטיות בארה”ב, ומחלקת המדינה הציבה פרס של עשרה מיליון דולר על מידע שיביא לאיתורם של ההאקרים האיראנים.